начало

Сарафов назначи ревизия на прокурор – не настоявал за по-тежка присъда за смърт на пътя Сарафов назначи ревизия на прокурор – не настоявал за по-тежка присъда за смърт на пътя

Наследсвто при втори брак.

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наследсвто при втори брак.

Мнениеот ivmar41 » 05 Юни 2024, 10:03

Здравейте, имам следния казус:
Майка ми почина и аз и баща ми наследихме няколко нейни имота като съсобственици. Аз съм единствено дете. Баща ми си намери приятелка, с която към момента съжителстват. Интересува ме, дали при евентуален брак между тях, в случай, че той почине преди нея тя наследява неговите части от имотите ни.
ivmar41
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 07 Апр 2021, 09:25

Re: Наследсвто при втори брак.

Мнениеот guest1 » 05 Юни 2024, 10:28

Здравейте.
Няма значение поредността на брака. При наследяване се гледа родството.
Вашия дял от неговото имущество си е ваш!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2258
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Наследсвто при втори брак.

Мнениеот dimist » 05 Юни 2024, 10:56

За наследствените дялове е важно коя е съпругата към момента на откриване на наследството, иначе казано, към момента на смъртта. Дела на съпругата е равен на дела на всяко дете, като уточнявам - за случая, за който питате, ако баща ви няма други деца от други майки, то съпругата му ще наследи дял, равен на вашия. Ако в наследството от майка ви има имущество, което е съпружеска имуществена общност, то баща ви си има неговата 1/2. Наследил е от майка ви 1/2 от нейната 1/2, както и вие. Поради това за всичко което е било съпружеска имуществена общност, в момента квотите ви са 3/4 за баща Ви, 1/4 за вас. Ако баща ви се омъжи, и новата му съпруга го преживее, докато са брак, квотите ви в собствеността на това, което е било съпружеска имуществена общност, ще са 3/8 за съпругата, 5/8 за вас, а в това , което е било лична собственост на баща Ви, придобито преди брака с майка ви, получено по наследство, дарение и ред други случаи, ще е по 1/2 за вас, и новата съпруга.
Но нали знаете, че за там ред няма, кой ще се окаже наследодател, и кой наследник е божа работа.
dimist
Потребител
 
Мнения: 697
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Наследсвто при втори брак.

Мнениеот vili_spasova » 05 Юни 2024, 11:05

dimist написа:За наследствените дялове е важно коя е съпругата към момента на откриване на наследството, иначе казано, към момента на смъртта. Дела на съпругата е равен на дела на всяко дете, като уточнявам - за случая, за който питате, ако баща ви няма други деца от други майки, то съпругата му ще наследи дял, равен на вашия. Ако в наследството от майка ви има имущество, което е съпружеска имуществена общност, то баща ви си има неговата 1/2. Наследил е от майка ви 1/2 от нейната 1/2, както и вие. Поради това за всичко което е било съпружеска имуществена общност, в момента квотите ви са 3/4 за баща Ви, 1/4 за вас. Ако баща ви се омъжи, и новата му съпруга го преживее, докато са брак, квотите ви в собствеността на това, което е било съпружеска имуществена общност, ще са 3/8 за съпругата, 5/8 за вас, а в това , което е било лична собственост на баща Ви, придобито преди брака с майка ви, получено по наследство, дарение и ред други случаи, ще е по 1/2 за вас, и новата съпруга.
Но нали знаете, че за там ред няма, кой ще се окаже наследодател, и кой наследник е божа работа.


Колега, не съм съгласна с "омъжването" на бащата. Все пак е мъж и би се "оженил" и нещо квотите при наследяване по закон не са така.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 972
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Наследсвто при втори брак.

Мнениеот ivmar41 » 05 Юни 2024, 11:30

Искам да дам няколко пояснения, може би ще имат значение. Имотите, които аз и баща ми наследихме от майка ми, са наследство на майка ми от нейния баща, които тя наследи, след като е била в брак с баща ми. Само един от имотите им е СИО.
ivmar41
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 07 Апр 2021, 09:25

Re: Наследсвто при втори брак.

Мнениеот ivan_lawyer » 05 Юни 2024, 13:13

Доста конкретно трябва да се види. Аз имам колега - който е много добър в математиката - което е важно тук.

Имам постоянно случаи с наследяване, не е толкова трудно, но - навремето имаше един човек без наследници, което много гадно да се изчислява - трябваше да се "привика" племенницата му, отделно се усложнява.

При всички положения - при смърт на баща ви - ще имате нова съсобственост.

Мисля - че имаше и значение - продължителността на брака също.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Наследсвто при втори брак.

Мнениеот guest1 » 05 Юни 2024, 14:02

ivan_lawyer написа:Доста конкретно трябва да се види. Аз имам колега - който е много добър в математиката - което е важно тук.

Прекалено много математика вкарвате.
dimist написа:Ако в наследството от майка ви има имущество, което е съпружеска имуществена общност, то баща ви си има неговата 1/2. Наследил е от майка ви 1/2 от нейната 1/2, както и вие. Поради това за всичко което е било съпружеска имуществена общност, в момента квотите ви са 3/4 за баща Ви, 1/4 за вас. Ако баща ви се омъжи, и новата му съпруга го преживее, докато са брак, квотите ви в собствеността на това, което е било съпружеска имуществена общност, ще са 3/8 за съпругата, 5/8 за вас, а в това , което е било лична собственост на баща Ви, придобито преди брака с майка ви, получено по наследство, дарение и ред други случаи, ще е по 1/2 за вас, и новата съпруга.

Каквото е станало досега - вече е в историята. Дали имотите са наследствени или придобити по време на брака - няма значение, вече трябва да са разделени между питащия и бащата.

Да повторя въпроса на темата
ivmar41 написа:... дали... тя наследява неговите части от имотите ни.


Затова отговорих в духа на
Чл. 9. (1) Съпругът наследява част, равна на частта на всяко дете.
(3) Ако няма други наследници по предходната алинея, съпругът получава цялото наследство.

без да навлизам в подробностите на ал. 2.
Имотите на бащата, трябва да са отделни от имотите на питащия и съпругата - ще наследи само част от тях!

vili_spasova написа:Колега, не съм съгласна с "омъжването" на бащата. Все пак е мъж и би се "оженил" и нещо квотите при наследяване по закон не са така.

Май някой е проспал последните години!
Въпреки, че бащата е мъж - вече има опция за омъжване. Не в България де, ама я има!
А Закона за наследството е унисекс - няма разлики за различните полове.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2258
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Наследсвто при втори брак.

Мнениеот vili_spasova » 05 Юни 2024, 14:18

guest1 написа:
vili_spasova написа:Колега, не съм съгласна с "омъжването" на бащата. Все пак е мъж и би се "оженил" и нещо квотите при наследяване по закон не са така.


Май някой е проспал последните години!
Въпреки, че бащата е мъж - вече има опция за омъжване. Не в България де, ама я има!
А Закона за наследството е унисекс - няма разлики за различните полове.


Ми не, не съм ги проспала последните години, но още вярвам, че мъжете се женят, а жените омъжват. Всичко останало е ...хъъъмм да го наречем ..... отклонения? Добре ли е?
За протокола искам да кажа, че в отменения Закон за наследството е имало разлика при наследяването и е зависела от пола на наследника. Имало е и други разлики, при произход и тнт, но това е тема за друг разговор.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 972
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Наследсвто при втори брак.

Мнениеот berto » 05 Юни 2024, 14:26

Здравейте, ivmar41,

отговарям на първоначалното Ви питане - ако се оженят, то тя ще придобие част от това, което той е придобил след смъртта на майка Ви. Вашите части от наследството на майка Ви се запазват за Вас, но ако във втория брак баща Ви почине преди втората си съпруга, то тогава неговите идеални части ще се разделят на Вас и на втората му съпруга (Вашата мащеха) и в този случай ще станете съсобственици заедно с нея на всичко.
berto
Потребител
 
Мнения: 408
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Наследсвто при втори брак.

Мнениеот ivmar41 » 05 Юни 2024, 14:42

Благодаря за отговорите.
Според вас ако баща ми, ми дари неговите идеални части докато с новта дама нямат брак, и в последствие се оженят това ще ми гарантира ли изцяло собственността върху имотите? На него мисля да му предложа доживотно право на ползване на неговата част от имотите, които ще дарява. Чудя се дарение или покупко-продажба? При дарение нямам идея, кой би могъл да има законова претенция при положение, че сме само ние двамата.
Иска ми се да уредим тези неща преди да се случат някакви изненади...Те уж не са се засили да се женят ама знае ли човек...
Разбира се ще се срещна с адвокат и с нотариус, за да обсидъм всички неща, но искам първо да си избистря идеята за мен.
Последна промяна ivmar41 на 05 Юни 2024, 14:52, променена общо 1 път
ivmar41
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 07 Апр 2021, 09:25

Re: Наследсвто при втори брак.

Мнениеот vili_spasova » 05 Юни 2024, 14:46

Та, накратко.
Ако бащата сключи гражданси брак и почине преди съпругата си, то тя ще придобие наравно с детето му в случая 1/2 идеална част от всичкото притежавано към момента на смъртта му имущество. Ако имуществото е придобито по наследство или преди брака, двамата наследици ще наследят по 1/2 ид.ч. Ако е придобито по време на брака, съпругата ще наследи 3/4, детето 1/4 ид.ч. В случая няма значение колко време е продължил брака. Това има знацчение, когато съпругът наследява с наследници от друг ред.

Но има начин бащата да се разпореди в полза на детето и да му прехвърли по подходящ начин останалото от майка му имущество преди да сключи брак например.
Нека сделката е възмездна.
Вижте Закона за наследството:
Чл. 28. (1) Когато наследодателят остави низходящи, родители или съпруг, той не може със завещателни разпореждания или чрез дарение да накърнява онова, което съставлява тяхна запазена част от наследството.
(2) Частта от наследството вън от запазената част е разполагаемата част на наследодателя.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 972
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Наследсвто при втори брак.

Мнениеот guest1 » 05 Юни 2024, 14:51

Извън темата - off topic!
vili_spasova написа:Ми не, не съм ги проспала последните години, но още вярвам, че мъжете се женят, а жените омъжват. Всичко останало е ...хъъъмм да го наречем ..... отклонения? Добре ли е?
За протокола искам да кажа, че в отменения Закон за наследството е имало разлика при наследяването и е зависела от пола на наследника. Имало е и други разлики, при произход и тнт, но това е тема за друг разговор.

Това, че някои неща са неразбираеми за вас - не ги прави невъзможни. Просто Ви приравнява до шопа - пред клетката на жирафа.
А отменени нормативи няма смисъл да се коментират, освен като любопитен факт.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2258
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Наследсвто при втори брак.

Мнениеот ivmar41 » 05 Юни 2024, 14:59

vili_spasova написа:Та, накратко.
Ако бащата сключи гражданси брак и почине преди съпругата си, то тя ще придобие наравно с детето му в случая 1/2 идеална част от всичкото притежавано към момента на смъртта му имущество. Ако имуществото е придобито по наследство или преди брака, двамата наследици ще наследят по 1/2 ид.ч. Ако е придобито по време на брака, съпругата ще наследи 3/4, детето 1/4 ид.ч. В случая няма значение колко време е продължил брака. Това има знацчение, когато съпругът наследява с наследници от друг ред.

Но има начин бащата да се разпореди в полза на детето и да му прехвърли по подходящ начин останалото от майка му имущество преди да сключи брак например.
Нека сделката е възмездна.
Вижте Закона за наследството:
Чл. 28. (1) Когато наследодателят остави низходящи, родители или съпруг, той не може със завещателни разпореждания или чрез дарение да накърнява онова, което съставлява тяхна запазена част от наследството.
(2) Частта от наследството вън от запазената част е разполагаемата част на наследодателя.


Бащя ми, няма живи родители и други деца. Ако направи дарение преди да се ожени, бъдещата му съпруга може ли след време да имам претенция за имоти, които той е дарил преди брака им?
ivmar41
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 07 Апр 2021, 09:25

Re: Наследсвто при втори брак.

Мнениеот vili_spasova » 05 Юни 2024, 15:17

guest1 написа:Извън темата - off topic!
Това, че някои неща са неразбираеми за вас - не ги прави невъзможни. Просто Ви приравнява до шопа - пред клетката на жирафа.
А отменени нормативи няма смисъл да се коментират, освен като любопитен факт.


:lol: :lol: :lol: при мен нещата са още по-зле :lol: :lol: :lol: кръстоска между шоп и македонец :twisted:

Отменените норми не само следва да се коментират, но и имат значение с оглед кога е придобито наследството и от кой, както и кой и какви действия е извършвал във времето с наследствената маса. Когато посдледното действие е едно завещание от 1939година например и наследодателят е оставил син и две дъщери например и едното дете е осиновено много рязко ще се наложи да отворите отменените закони.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 972
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Наследсвто при втори брак.

Мнениеот berto » 05 Юни 2024, 15:20

Здравейте, отново,

няма право да иска отмяна на дарение освен ако няма интерес. Ако има интерес вече е сложно.

Ако той сега Ви надари да кажем с всичките си имоти, които има, независимо как са придобити, то тогава Вие ще имате всичко. Ако при така описаната обстановка те се оженят, то тогава тя хипотетично може да иска отмяна на дарението и т.н., но това според мен няма да издържи в съда, защото бракът ще е настъпил след това и тя няма да има основание да претендира каквото и да е, защото нямат нито родова, нито каквато и да е друга връзка. Вижте чл. 227 от ЗЗД, както и чл. 26 и следващите от ЗЗД. Вижте и чл. 29 и 30 /ЗН. Запазената част се преценява към момента на смъртта.
berto
Потребител
 
Мнения: 408
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Наследсвто при втори брак.

Мнениеот guest1 » 05 Юни 2024, 15:21

ivmar41 написа:Бащя ми, няма живи родители и други деца. Ако направи дарение преди да се ожени, бъдещата му съпруга може ли след време да имам претенция за имоти, които той е дарил преди брака им?

Нала затова ви се каза
vili_spasova написа:Нека сделката е възмездна.


Може и "Прехвърляне срещу задължение за издръжка и гледане".
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2258
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Наследсвто при втори брак.

Мнениеот guest1 » 05 Юни 2024, 15:31

berto написа:Запазената част се преценява към момента на смъртта.

Да, но забравяте
Чл. 31. За да се определи разполагаемата част, както и размерът на запазената част на наследника, образува се една маса от всички имоти, които са принадлежали на наследодателя в момента на смъртта му, като се извадят задълженията и увеличението на наследството по чл. 12, ал. 2. След това се прибавят към нея даренията с изключение на обичайните такива според тяхното положение по време на подаряването и според стойността им по време на откриването на наследството за недвижимите имоти и по време на подаряване - за движимите.

Няма текст - кога е направено дарението
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2258
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Наследсвто при втори брак.

Мнениеот berto » 05 Юни 2024, 16:05

Няма текст кога е направено дарението - да, така е. То може и въобще да не е направено все още. Аз казвам "АКО".
berto
Потребител
 
Мнения: 408
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Наследсвто при втори брак.

Мнениеот guest1 » 05 Юни 2024, 16:54

berto написа:Няма текст кога е направено дарението - да, така е. То може и въобще да не е направено все още. Аз казвам "АКО".


Както във всички подобни теми се е казвало - „ако“ се случи, преди хипотезата на чл. 1 от ЗН!
Не към днешна дата.

Ако се случи след другото - ще е чудо!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2258
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Наследсвто при втори брак.

Мнениеот pie34 » 05 Юни 2024, 23:31

Аз бих попитал друго , кога колекторските фирми /ЧСИ когато наследника е с дългове, колко време ще им отнеме да разберат , че има наследство ? Влог в банка , земи и т.н
pie34
Младши потребител
 
Мнения: 54
Регистриран на: 27 Апр 2024, 13:19

Следваща

Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта


cron