начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

продължително пребиваване за шенген

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


продължително пребиваване за шенген

Мнениеот mikeetschi » 13 Юни 2023, 07:51

Здравейте!
Моя позната ще изкара документ за продължително пребиваване в България.Може ли с този документ да посещава страни от шенген .Има виза D .Съпругът и е българин.
mikeetschi
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 13 Юни 2023, 07:44

Re: продължително пребиваване за шенген

Мнениеот guest1 » 13 Юни 2023, 08:21

Здравейте.
България все още не е член на Шенгенското пространство, така че ... направете си извод.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: продължително пребиваване за шенген

Мнениеот mikeetschi » 13 Юни 2023, 08:32

Аз съм българин и мога да посетя страна от шенген.Показвам лична карта.Въпроса беше ако покажа такъв документ дали ще ме допуснат.
mikeetschi
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 13 Юни 2023, 07:44

Re: продължително пребиваване за шенген

Мнениеот doondie » 13 Юни 2023, 14:34

Можете да пътувате само с лична карта, защото сте гражданин на страна членка на ЕС и отивате в друга такава. Шенген няма общо в случая, както вече е посочено преди мен.

Що се отнася до non-EEA гражданин с продължително (предполагам се има предвид постоянно) пребиваване в България - може да пътува свободно из Европейския съюз, вкл. самостоятелно.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 539
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: продължително пребиваване за шенген

Мнениеот mikeetschi » 13 Юни 2023, 15:36

"Що се отнася до non-EEA гражданин с продължително (предполагам се има предвид постоянно) пребиваване в България - може да пътува свободно из Европейския съюз, вкл. самостоятелно."

Бихте ли ми казалаи въз основа на коя наредба важи това?
mikeetschi
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 13 Юни 2023, 07:44

Re: продължително пребиваване за шенген

Мнениеот guest1 » 13 Юни 2023, 16:01

doondie написа:Що се отнася до non-EEA гражданин с продължително (предполагам се има предвид постоянно) пребиваване в България - може да пътува свободно из Европейския съюз, вкл. самостоятелно.

Щом предполагаш - вероятно не правиш разлика между двете.
Виж това - Продължително VS постоянно пребиваване
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: продължително пребиваване за шенген

Мнениеот doondie » 13 Юни 2023, 17:54

guest1 написа:Щом предполагаш - вероятно не правиш разлика между двете.
Виж това - Продължително VS постоянно пребиваване
Благодаря за линка! Не правя разлика, защото нито питащият е уточнил, че се касае за първа карта, нито ме поправи, когато предположих, че става дума за постоянно пребиваване. Не очаквах, че в България правилата са толкова бюрократично усложнени.

Явно тук residence card се вади всяка година, като се води „продължително пребиваване”. Не виждам нищо продължително в срока на валидност от една година, нито каквато и да е полза от подновяване на тази карта, а точно обратното - натоварва се излишно службата, която ги издава, а това е разхищение на държавни средства. Както и да е.

mikeetschi написа:Бихте ли ми казалаи въз основа на коя наредба важи това?
Въпреки че се касае за т.нар. продължително, а не за постоянно пребиваване, отговорът ми няма да е различен - познатата Ви ще може да пътува в страни от ЕС, но трябва да съобрази продължителността на престоя си извън страната с изискванията за запазване на статута си.

Източник 1:
Traveling to Another EU country
After you receive your residence card as a family member of an EU citizen, you can freely travel to any other EU country. You can travel as a tourist for up to three months in a six-month period.

Източник 2:
Your family members may use their residence card to travel to another EU country but if they want to move to another EU country, they have to apply for another residence card in the new host country.

Успех! о/
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 539
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron