начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Искам да се върна и да практикувам в България?!



Искам да се върна и да практикувам в България?!

Мнениеот justastudent » 28 Сеп 2010, 19:58

Здравейте! Казавам се Андрей. В момента изучавам бакалавърска степен по право ( LLB ) в един от топ - правните университети в Лондон. Решил съм да специализирам европейско право в Белгия или Холандия. Искам да попитам практикуващите юристи в областта на европейското право, работещи в България и всички останали, компетентни лица по темата, дали е възможно с бакалавърска степен по право от Английски университет и магистратура, завършена в държава, упражняваща се континентална съдебна система ( Германи, Белгия или Холандия), мога да се завърна и да работя като адвокат по европейско право в българска кантора. Какви са шансовете ми за намиране на работа в престижна Бг. кантора и как евентуалните ми бъдещи работодатели ще гледат на образованието ми? Проблем ли ще е че нямам правоспособност да практикувам в България? Говорил съм с много академични съветници тук в Лондон, но мисля че най-точният адресат на въпросите ми са посетителите на българския правен портал. Просто искам да практикувам в родината си и да не се превърна в един от многото останали на запад. Благодаря ви предварително!
justastudent
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 28 Сеп 2010, 19:28

Re: Искам да се върна и да практикувам в България?!

Мнениеот law_master » 29 Сеп 2010, 10:30

Здравей, аз сега завършвам в БГ. За да практикуваш трябва да изкараш изпит за правоспособност. Този изпит тук се държи след държавните изпити и след изкарване на задължителния 6 мес. стаж. От мои колеги които завършиха вече знам че стажа е в голяма част проформа, а изпита е лесен. Принципно ЗСВ изисква магистърска степен. Но тук обучението е слято - 5г. редовно и 6г. задоно.
Но знам че в Германия също се практикува подобна система - бакълаварска степен по право. Също така незнам дали под ,,европейско право'' разбираш ,,континентално право'' или ,,право на ЕС'' което е отделен предмет в БГ-те университети и представлява първичното и вторично общностно право.
Вече в БГ все повече навлиза вторичното право на ЕС, а все още, поне до колкото имам представа, няма толкова много специалисти в тази материя. Така че това е би било предимство за теб.
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Re: Искам да се върна и да практикувам в България?!

Мнениеот justastudent » 29 Сеп 2010, 13:47

Извинявам се, че не поясних! Имах впредвид Право на ЕС. Все още не съм запознат в детайли с вторичното и първичното общностно право. От поста ви, правилно ли разбирам, че с магистърската степен от чужбина, мога да практикувам в Бг като изкарам 6-месечен стаж и изпита за правоспособност? Ако е така то това е чудесно. Аз имах информация, че ще трябва да полагам задължителните държавни изпити, да изкарам стажа и след това да се явя на изпита за правоспособност. Ако държавните изпити не са ми нужни, това прави перспективата ми за развитие в родината много по добра! Моля да ме поправите, ако греша в нещо!
justastudent
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 28 Сеп 2010, 19:28

Re: Искам да се върна и да практикувам в България?!

Мнениеот law_master » 29 Сеп 2010, 14:33

justastudent написа:Извинявам се, че не поясних! Имах впредвид Право на ЕС. Все още не съм запознат в детайли с вторичното и първичното общностно право. От поста ви, правилно ли разбирам, че с магистърската степен от чужбина, мога да практикувам в Бг като изкарам 6-месечен стаж и изпита за правоспособност? Ако е така то това е чудесно. Аз имах информация, че ще трябва да полагам задължителните държавни изпити, да изкарам стажа и след това да се явя на изпита за правоспособност. Ако държавните изпити не са ми нужни, това прави перспективата ми за развитие в родината много по добра! Моля да ме поправите, ако греша в нещо!


Ами вероятно наистина ще се наложи да изкарате държавните. Надали ще може само със стажа и изпита за правоспособност. Може да погледнете ЗСВ и Законът за висшето образование. Има ги в сайта.
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Re: Искам да се върна и да практикувам в България?!

Мнениеот justastudent » 29 Сеп 2010, 17:40

Ще формулирам въпросът си по-правилно. Аз не питам как да стана член на българската двокатска колегия. Просто виждам как мн. от моите колеги завършват магистратури по право на Ес и започват работа в европейски или международни кантори. Питам има ли работа, възможност за перспективно развитие, за човек, завършил на запад, но искащ да се върне в Бг, специалист по право на ЕС, в български или чуждестранни кантори в България. Мога ли да си работя по специалността в Бг, по-директно казано, защото аз искам да съм адвокат по ЕС правни въпроси и да пледирам пред европейски съдилища, а не да имам право да пледирам пред Бг съдилища?
justastudent
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 28 Сеп 2010, 19:28

Re: Искам да се върна и да практикувам в България?!

Мнениеот hidden » 29 Сеп 2010, 22:19

justastudent написа:да пледирам пред европейски съдилища

Извинявайте, какво имате предвид под "европейски съдилища"? Има само два такива - Първоинстанционният съд и Съдът на справедливостта, и двата са в Люксембург. Пледирането там е малко по-специфично и по-трудно, по принцип това е (са) наднационални съдилища.
А ако имате предвид съдилища на други държави-членки на ЕС, тогава пък това не се връзва с желанието Ви да практикувате Право на ЕС...както и с желанието Ви да практикувате в България...
Доста неясно сте формулирали въпроса си.
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: Искам да се върна и да практикувам в България?!

Мнениеот justastudent » 29 Сеп 2010, 23:19

hidden написа:
justastudent написа:да пледирам пред европейски съдилища

Извинявайте, какво имате предвид под "европейски съдилища"? Има само два такива - Първоинстанционният съд и Съдът на справедливостта, и двата са в Люксембург. Пледирането там е малко по-специфично и по-трудно, по принцип това е (са) наднационални съдилища.
А ако имате предвид съдилища на други държави-членки на ЕС, тогава пък това не се връзва с желанието Ви да практикувате Право на ЕС...както и с желанието Ви да практикувате в България...
Доста неясно сте формулирали въпроса си.


Много добре знам как се пледира там и какво е европейски съд. Исках да формулирам нещата така, че да може някой да ми каже '' Виж сега, готин, за хора с твоето образование няма кантори в Бг'' или '' Да, реализацията е възможна''. Въпросът ми няма нужда от пояснение. Той е свръх-прост. А и в поста ти не виждам елементарно желание за отговор, така че мерси за абсолютно безпредметното и ненужно подхвърляне. :D Просто се опитах да започна приятелска дискусия. Аз съм първи курс студент. Като нямаш намерение да ми помагаш си спами другаде :!:
justastudent
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 28 Сеп 2010, 19:28

Re: Искам да се върна и да практикувам в България?!

Мнениеот hidden » 29 Сеп 2010, 23:32

Не спамя...опитвам се да помогна чрез средствата на майевтиката :) Т.е. методът на Сократ - когато информацията е неясна - задавам въпроси, за да извлека нужната ми информация.
Тонът Ви е леко груб, но ще го подмина с усмивка. Ако действително бяхте наясно с материята, щяхте да знаете, че Съдът в Люксмебург е наднационален и по принцип разглежда спорове между ЕК и Държава-членка или между различни Държави-членки... за какво пледиране говорите и какви адвокати - адвокати, предсталвяващи Република България като страна-членка ли?
Вие чии интереси искате да защитавате в Люксембург, на отделни граждани ли? И на какво основание? Какви точно казуси искате да поставяте в Съда в Люксмебург? Въпросът Ви "ще имам ли реализация в България" звучи крайно неясно и абстрактно, а и не сочите в коя област на Правото на ЕС са Ви интересите. Как искате да "пледирате в европейски съд", без да се впишете като адвокат в България?
За признаването на дипломата - прочетете първо следната наредба:
http://www.minedu.government.bg/opencms ... o_vo-1.pdf
За да получите коректен отговор, трябва да зададете въпроса си коректно. И още нещо - тук никой за нищо не Ви е длъжен. Всеки отговорящ отговаря на доброволни начала, без да иска нищо от Вас в замяна. Вмсто да го оцените, Вие ми държите тон.
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: Искам да се върна и да практикувам в България?!

Мнениеот justastudent » 30 Сеп 2010, 00:29

hidden написа:Не спамя...опитвам се да помогна чрез средствата на майевтиката :) Т.е. методът на Сократ - когато информацията е неясна - задавам въпроси, за да извлека нужната ми информация.
Тонът Ви е леко груб, но ще го подмина с усмивка. Ако действително бяхте наясно с материята, щяхте да знаете, че Съдът в Люксмебург е наднационален и по принцип разглежда спорове между ЕК и Държава-членка или между различни Държави-членки... за какво пледиране говорите и какви адвокати - адвокати, предсталвяващи Република България като страна-членка ли?
Вие чии интереси искате да защитавате в Люксембург, на отделни граждани ли? И на какво основание? Какви точно казуси искате да поставяте в Съда в Люксмебург? Въпросът Ви "ще имам ли реализация в България" звучи крайно неясно и абстрактно, а и не сочите в коя област на Правото на ЕС са Ви интересите. Как искате да "пледирате в европейски съд", без да се впишете като адвокат в България?
За признаването на дипломата - прочетете първо следната наредба:
http://www.minedu.government.bg/opencms ... o_vo-1.pdf
За да получите коректен отговор, трябва да зададете въпроса си коректно. И още нещо - тук никой за нищо не Ви е длъжен. Всеки отговорящ отговаря на доброволни начала, без да иска нищо от Вас в замяна. Вмсто да го оцените, Вие ми държите тон.


Тонът ми беше неуместен. Моля за извинение!
justastudent
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 28 Сеп 2010, 19:28

Re: Искам да се върна и да практикувам в България?!

Мнениеот chadel » 07 Окт 2010, 16:45

Въобще не се занимавай с глупости човек, ако имаш възможност оставаи в чужбина, хич не ти трябва да се връщаш тука, освено ако не ти се работи разбира се за 500-700 лв начална заплата с много гърч и оставане след края на работното време всеки ден. Тука ако ще и Сорбоната да си завършил бате, на никoй не му пука - яка експлоатация и това е. Ако пробваш сам, без връзки, приготви се също за няколко години бедност.
chadel
Потребител
 
Мнения: 649
Регистриран на: 12 Апр 2006, 20:10

Re: Искам да се върна и да практикувам в България?!

Мнениеот kalahan2008 » 07 Окт 2010, 19:45

Що така песимистично бе, chadel! :D
Не е точно така - 500-600 лева само в началото дават, когато си без опит и стаж - ами нормално е. Само че после ако се справяш добре и проявяваш правна мисъл (доста рядко явление сред младите юристи), ще ти възлагат все повече отговорности, съответно и заплащането ще се увеличава.
А и ти какво си мислиш, че в Англия реализацията е толкова просто нещо? И че там те чакат с отворени обятия? Пък и младежът може да го влече към родината, причини много.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4231
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Искам да се върна и да практикувам в България?!

Мнениеот teogeo » 18 Окт 2010, 18:08

chadel написа:Въобще не се занимавай с глупости човек, ако имаш възможност оставаи в чужбина, хич не ти трябва да се връщаш тука, освено ако не ти се работи разбира се за 500-700 лв начална заплата с много гърч и оставане след края на работното време всеки ден. Тука ако ще и Сорбоната да си завършил бате, на никoй не му пука - яка експлоатация и това е. Ако пробваш сам, без връзки, приготви се също за няколко години бедност.


Хич не се и оплаквай. Ама даже не смей да си отваряш устата и да дишаш, ако имаш намерение да оплакваш юристите в България.
В България се пробива не чак толкова трудно. Дори един начинаещ адвокат по наказателни и административни дела (да "вади" цигани/крадци и пияни шофьори с пробации) ще изкара по повечко пари без гърч.

В Ливан например, ако искаш да станеш магистрат, трябва да отговаряш на нечовешки изисквания. Наложило ли ти се е да повтаряш семестър - няма да те приемат, ко ще и после да си ги взел с пълен отличен. Относно свидетелството за съдимост... ОХООООООО... ха познай! Гледат под лупа не само теб, но и РОДНИНИТЕ ТИ!!! И ако се окаже, че някой чичо, баба, брат, дядо, братовчед си е позволил да извърши средно-тежко углавно престъпление - гориш!!!
Позволил си си да се разправяш с политика/партии по време на следването - гориш...
Освен задължителния арабски и френски, нямаш ли fluent английски - имаш малки шансове дори и за помощник-магистрат.

Само при швейцарците е по-рахат. При тях licence en droit се взима за 4 години,
а сега по новата болонска система - след 3 години и ставаш правоспособен юрист! Единствените изисквания са завършена гимназия (а не професионално училище) и 3те им официални езика.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1591
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Искам да се върна и да практикувам в България?!

Мнениеот chadel » 20 Окт 2010, 10:33

"В България се пробива не чак толкова трудно" - дам, след няколко години мизерстване след завършване, ще вадиш достатъчно за хляб, салам и гроздова, но въпросът е дали ще си доволен от това. Аз лично не бих се задоволил. И за да не бъда голословен, ще ви помоля да си припомните казаното от колегата:

viewtopic.php?f=5&t=33123&p=331534#p331534

Това е тежката реалност в БГ и всички я знаем. Пък в Ливан или в Гана колко трудно се става магистрат ми е толкова много на сърце, колкото и проблемите на мандарините в Индонезия. :mrgreen:
chadel
Потребител
 
Мнения: 649
Регистриран на: 12 Апр 2006, 20:10

Re: Искам да се върна и да практикувам в България?!

Мнениеот vili_123 » 03 Апр 2011, 18:44

Андрей, вероятно съжалявате, че сте започнали темата.Ами, да...Трудно е навсякъде. Но Вие все още не сте станал юрист.Този въпрос го задайте отново след като завършите.Тогава ще знаете как.И не очаквайте цветя и рози за желанието си да работи в БГ.Похвално е, но с това не може човек да се фука.
Колегите забелязаха нарцисизъм и затова малко злобеят.Все пак позицията Ви е достойна - желая Ви успех!
vili_123
Младши потребител
 
Мнения: 34
Регистриран на: 19 Фев 2010, 21:27


Назад към Право на ЕС


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron