начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Моля за съвет



Моля за съвет

Мнениеот kremka73 » 22 Апр 2007, 22:19

Сестра ми живее и работи в Испания. Миналата година се раздели с приятеля си, с когото живееха заедно. По време на връзката си са закупили автомобил с кредит. Колата е на името на приятеля й, но тя е гарант на заема. От три месеца той е в България и се оказа, че не изплаща вноските по заема. Сега от банката там удържат вноските за колата от сестра ми. Въпросът ми е, може ли сестра ми по някакъв начин да търси тези пари от него и ако може как, при условие, че той няма да се връща в Испания. Разбирам, че тя е направила голяма грешка, но се надявам да ме посъветвате как да намерим решение на това.
kremka73
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 22 Апр 2007, 22:08

Мнениеот sarbijanac » 22 Апр 2007, 23:16

Ами по моето скромно мнение не и остава нищо друго освен да си събира грижливо документите,които удостоверяват заплащането на заема кеато гарант на бившия и приятел.
Като се върне в БГ ще си направи легализиран превод на документите /договора с банката и другите,които удостоверяват плащане на заема/ и след това може да си заведе дело по ЗЗД - личен /обратен/ иск за събиране на направените от нея вноски по заема.
Не зная докато ев Испания какво друго може да направи и дали въобще нещо може да се направи.
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Мнениеот kremka73 » 23 Апр 2007, 12:45

Благодаря за отговора. Аз съм упълномощена от нея да мога да завеждам и да прекратявам съдебни дела от нейно име, както и да наемам адвокати от нейно име. Но тъй като не съм запозната с българското законодателство, не ми е ясно дали поръчител може по съдебен път да иска възстановяване на парите от кредитополучателя.
kremka73
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 22 Апр 2007, 22:08

Мнениеот pitasht » 23 Апр 2007, 16:06

Няма пречка да заведе дело като си върне парите, по -лесният начин според мен е да поиска пълномощно от мъжа и да продаде колата там или да я прехвърли на свое име, така ще се размине без дела, стига този човек да е разбран.
Тук делото по принцип не може с генерално пълномощно да се заведе и ще ви трябва изрично за това дело пълномощно, но това когато изплати колата има смисъл да стане, не и по-рано.
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Мнениеот kremka73 » 24 Апр 2007, 10:54

За съжаление бившия й приятел въобще не е разбран. Той си е докарал колата тук, а там е спрял да плаща. Сестра ми е съгласна да му даде парите, които съвместно са плащали преди това и да продължи да я изплаща, при условие, че й прехвърли собствеността в/у колата, но той не е съгласен. Казва, че си е решил проблема, и че не му пука, че сестра ми сега трябва да я изплаща.
Затова и въпроса ми беше след като сега банката я задължава да плаща неговата коле дали след това може да си иска от него парите. Дали е възможно например да се направи запорна колата или нещо такова, защото тук той може да я продаде.
Благодаря Ви предварително за всички съвети.
kremka73
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 22 Апр 2007, 22:08

Мнениеот kremka73 » 24 Апр 2007, 18:36

Консултирах се с адвокат, но той ми каза, че няма смисъл, тъй като той е взел заема в Испания, а сега е в България и явно няма намерение да се връща там. Според него сестра ми няма никакви шансове да си възстанови парите. Затова моля за съвет тук, тъй като не мога да обикалям от адвокат на адвокат. Просто искам да знам има ли възможност да си възстанови парите, тъй като те не са малко.
Благодаря Ви!
kremka73
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 22 Апр 2007, 22:08

Мнениеот sunshine_75 » 24 Апр 2007, 18:48

Вече, за добро или за зло, сме страна-член на Европейския съюз. Вероятно тарифите на испанските адвокати са по-солени от тукашните, но проблемът на сестра Ви е възникнал и се е развил ТАМ, в Испания. Съветът ми е тя там, на място да потърси адвокатска помощ, като обясни това, което си "говорим" тук. Проблемът има решение, но то не е по националното ни законодателство и много по-бързо и "ефикасно" ще бъде решено, отколкото ако делата се водят тук, в България.
sunshine_75
Потребител
 
Мнения: 821
Регистриран на: 13 Окт 2004, 09:36

Мнениеот kremka73 » 25 Апр 2007, 08:22

Може да прозвучи глупаво, но в Испания има заведено дело срещу него за сексуален тормоз и нападение срещу служебно лице. Там си пристигат призовки, а тук в БГ никой не го търси. По тази причина ми се струва, че дори и да се заведе дело там и да има някакво постановление,т.е. да го осъдят да й върне парите, как тук ще можем да извадим изпълнителен лист и ще си ги търсим. Решения от чужд съд важат ли за България?
Благодаря Ви!
kremka73
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 22 Апр 2007, 22:08


Назад към Право на ЕС


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron