начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Наследяване на банков влог от продажба на имот

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наследяване на банков влог от продажба на имот

Мнениеот saturn123 » 17 Май 2024, 19:54

Здравейте,

Опитвам се намеря отговор как се наследяват средствата в банкови сметки и не разбирам закона за наследяване по закон, а разясненията които намерих по интернета напълно ме объркаха.

Омъжена съм повече от 40 години. Имаме две деца. Съпругът ми има сестра. Аз имам двама племеници (деца на починалия ми брат).

Продадохме имот придобит по време на брака и внесохме по 50% от приходите в лични (и отделни) банкови сметки. Съпругът ми също така продаде имот наследен от родителите му и внесе приходите в неговата банкова сметка.

Първо, ако един от нас (съпругът ми или аз) почине, има ли значение произхода на средствата в банковите ни сметки или в случая това са просто пари?

Ако са просто пари, доколкото разбирам (но сигурно греша), от сметката на съпругът ми:
1. двете ни деца ще получат по 1/3 от парите.
2. тъй като сме женени повече от 10 години, аз ще получа 2/3 от останалата 1/3 (тоест 2/9), а сестрата на съпруга ми - 1/3 от останалата 1/3 (тоест 1/9).
Това вярно лие? Моля поправете ме.

Пак ако парите в моята банкова сметка са просто пари, от моята сметка:
1. двете ни деца ще получат по 1/3 от парите.
2. тъй като сме женени повече от 10 години, съпругът ме ще получи 2/3 от останалата 1/3 (тоест 2/9), а последната 1/9 ще се раздели по равно между моите двама племеници.
Това вярно лие? Моля поправете ме.

А ако произхода на средствата имат значение, тоест част от средствата в банковата сметка на съпруга ми са от наследен негов имот? Моля разяснете.

Моля помогнете. Много Ви благодаря за вашата помощ.
saturn123
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Май 2024, 18:33

Re: Наследяване на банков влог от продажба на имот

Мнениеот borovinka » 17 Май 2024, 20:39

При наличие на живи низходящи наследници (деца или внуци), останалите редове наследници по закон се изключват от наследяване, така че сестрата и племенниците ви нямат отношение при наследяване на съпруга ви или на вас.

Преживелият съпруг получава от наследството на починалия част, равна на частта на всяко дете - т.е. при две деца - всеки получава по 1/3 част от наследството.

Влоговете са парични средства на сметка в банка и не се изследва техният произход (няма значение дали са от продажба на личен или общ семеен имот, от спестявания, от инвестиции или от друго). Наследяват се по общия ред по-горе.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1515
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта


cron