начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

1894 Акт за Раждане

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


1894 Акт за Раждане

Мнениеот zerzevat » 06 Мар 2024, 13:18

Здравейте всички! Аз съм адвокат, работещ в Истанбул/Турция. Казвам се Nurettin Kerem Özsoy/Нуреттин Керем Йозсой. Бих искал да ви задам въпрос относно работа на мой клиент в Турция.

Дядото на клиента ми е роден в Русе/Княжество България през 1894 г. и имигрира в Турция в началото на 1900 г. На тези дати турската държава дава земя на имигрантите, идващи от България. Моят клиент е наследил земи от дядо си, но за да притежава тези земи, той се нуждае от "Акт за Раждане", че дядо му е роден в България. (В досието му в Турция пише, че родното място на дядо му е Русе, но това не е достатъчно за държавата.)

Въпросът ми към вас е: Възможно ли е да се намери толкова стара плоча в българските плочи? Ако не е възможно, възможно ли е да заведа дело в българските съдилища и по съдебен ред да ми бъде издаден акт за раждане на името на дядото на моя клиент?

Ще се радвам ако ми помогнете. Не познавам българското законодателство и тъй като не знам вашия език, не мога да чета вашите закони. Ако има колега, който работи в тази област, аз съм готов да работим заедно в тази работа.

Съжалявам за превода, направих го с Google Translate.

Благодаря предварително, добра работа на всички!
zerzevat
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 06 Мар 2024, 11:38

Re: 1894 Акт за Раждане

Мнениеот jzschrstsprstr » 07 Мар 2024, 01:01

Здравейте,

"Актовете за гражданско състояние са въведени от 1.01.1893 г. със Закона за забележаване ражданията, женитбите и умиранията от 15.12.1892 г. Фактическите регистри започват да се водят след обнародване на Правилника за забележаване ражданията,женитбите и умиранията от 24.03.1893 г."

Ако човекът е роден в самия град Русе, регистрите за раждане от 1894 г. вероятно още се съхраняват в Община Русе. За актуална информация най-добре да се свържете с Община Русе.
jzschrstsprstr
Потребител
 
Мнения: 114
Регистриран на: 01 Мар 2011, 19:56

Re: 1894 Акт за Раждане

Мнениеот zerzevat » 07 Мар 2024, 12:22

Здравейте,

Благодаря ви много за отговора. След това трябва да дойда в Русе и да направя проучване в Община Русе. Но има проблем.

Както знаете, аз съм адвокат в Турция и не съм български гражданин. Мога ли да извършвам сделки в община в България с пълномощното, което съм получил от турски клиент в Турция? (Пълномощното да е преведено и с апостил) Или лицето, което ще извърши сделката в Община Русе трябва да е български гражданин?

Имам още един въпрос: дядото на моя клиент в Турция се казва "Хаккъ", а фамилията му е "Акбай". Той взе тази фамилия след идването си в Турция. Знам, че в България всеки има три имена (собствено име, бащино име и фамилия). Кое име да търся при проучване в Община Русе? Бащата на Хаккъ се казва Мехмед, да търся ли името "Хаккъ Мехмедов"?

Благодаря ви много предварително за отговорите и помощта.
zerzevat
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 06 Мар 2024, 11:38

Re: 1894 Акт за Раждане

Мнениеот jzschrstsprstr » 07 Мар 2024, 15:09

Аз на Ваше място преди всичко бих подал по e-mail една молба за съдействие до Кмета на Община Русе, в която бих написал това, което пишете тук /казусът какъв е, искането, какъв е правният интерес, въпроси/, като се започне с това дали съхраняват актовете за раждане от 1894 г.
jzschrstsprstr
Потребител
 
Мнения: 114
Регистриран на: 01 Мар 2011, 19:56

Re: 1894 Акт за Раждане

Мнениеот zerzevat » 08 Мар 2024, 10:02

Така че най-добре ще е да пратя имейл до Община Русе и да се опитам да получа информация от там.

Благодаря ви много за помощта, пожелавам ви успешна работа!
zerzevat
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 06 Мар 2024, 11:38

Re: 1894 Акт за Раждане

Мнениеот tochotocho » 08 Мар 2024, 14:44

Леко в страни! И аз ползвам чичко Гугъл при превод. Но съм впечатлен от качеството на превода. Браво, ашколсун, така ли е?
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: 1894 Акт за Раждане

Мнениеот zerzevat » 08 Мар 2024, 17:03

Всъщност ние също използваме думата "браво" на турски. Можете също да кажете "тебриклер" вместо това :)

Наистина не знам дали преводът е добър или лош. Надявам се, че мога да науча вашия език един ден.
zerzevat
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 06 Мар 2024, 11:38


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта


cron