начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Незаконосъобразна продажба на несеквестируем имот

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Незаконосъобразна продажба на несеквестируем имот

Мнениеот nedev73 » 15 Авг 2024, 08:38

Здравейте!
Искам да Ви запозная накратко със следния казус, за който ще съм изключително благодарен на съвети, как да подходя и какво всъщност трябва да се направи в тази абсурдна ситуация, а именно:
1.) През м. април 2023 г. е продаден без мое знание единствения ми несеквестируем имот /къща с двор/ по смисъла на чл. 444, т. 7 ГПК, който не е бил ипотекиран никога, чрез публичен търг на ЧСИ № 821 – Петко Илиев в очевиден синхрон с назначения ми пасивен особен представител по изп. дело, при условие, че видно от актуална Справка в СВ – Пловдив /Имотен регистър/ на личната ми персонална партида на физическо лице за периода от 01.04.2020 г. до 08.05.2024 г., което представлява доказателство по смисъла на чл. 444, т. 7 от ГПК се доказва, че наистина в посочения период въпросния имот е несеквестируем, или респективно е било налице незаконосъобразна и недопустима продажба на имота ми.
Въпросните длъжностни лица в тази връзка към момента, са обект на разследване от Окръжна прокуратура – Пловдив по преписка № 1730/2024 г. по реда на чл. 282 НК, за което е образувано Досъдебно производство № 256/2024 г. по описа на Окръжен следствен отдел /ОСО/ към ОП – Пловдив.;
2.) В момента на узнаването ми през м. февруари 2024 г. депозирах Жалба срещу Постановлението за възлагане на имота ми пред Окръжен съд – Пловдив, който не допусна разглеждането на жалбата, като я обяви за просрочена във времето, като това се препотвърди в обжалването ми и пред Апелативния съд в Пловдив, макар да е доказано по безспорен начин, че е налице очевидна порочна сделка и практика, противоречащата c пpaĸтиĸaтa нa Bъpxoвния ĸacaциoнeн cъд, вĸлючитeлнo зaдължитeлнaтa тaĸaвa, ĸaĸтo и oт знaчeниe зa тoчнoтo пpилaгaнe нa зaĸoнa и зa paзвитиe нa пpaвoтo – ocнoвaния пo чл. 280, aл. 1, т. 1 и т. 3 ГΠK, а именно: Тълкувателно решение № 2/2013 от 26.06.2015 г. по ТД № 2/2013 г. на ОСГТК на ВКС и Решение № 34/21.04.2017 г. по гр. д. № 3066/2016 г. по описа на ВКС, Второ гр. отделение.
Търся съвет, как да постъпя в настоящия случай, а именно да подам ли до ВКС - частна касационна жалба или да поискам отмяната по реда на чл. 303 ГПК на Определенията /преграждащи/, за да може наистина да се разгледа въпросната Жалба по същество, която е против Постановлението за възлагане на единствения ми имот.
Имам ли правен инструмент за изход?!
Предварително Ви благодаря!
nedev73
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 15 Авг 2024, 08:35

Re: Незаконосъобразна продажба на несеквестируем имот

Мнениеот dimist » 15 Авг 2024, 11:41

Какви са основанията Ви за искането за отмяна? Защото шансове за успех имате единствено, ако сте призоваван в изпълнителното производство от адрес, който не Ви е постоянен или настоящ.
Имате и друг способ за защита, но е твърде брутално, и ще се въздържа.
Имайте в предвид и това,че несеквестирумоста не важи при непозволено увреждане
dimist
Потребител
 
Мнения: 697
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Незаконосъобразна продажба на несеквестируем имот

Мнениеот bvoykov » 15 Авг 2024, 13:22

За отмяна по чл. 303 ГПК не съм убеден, че може и да става дори и дума. Според едно тълкувателно решение на ВКС не подлежат на отмяна по реда на чл. 303 и сл. ГПК влезлите в сила постановления по чл. 496, ал. 1 ГПК за възлагане на недвижими имоти. В същото се посочва още и че недействителността на публична продан може да се установява чрез самостоятелен установителен иск, чрез позоваване от ищеца, възражение от ответника в друго производство, а трето лице, което твърди свое право на собственост върху имота – предмет на проданта, разполага с петиторна защита. Това е уредено в чл. 496, ал. 3 ГПК, но отново са изчерпателно изброени хипотезите. Колкото до "редовното обжалване" пред ВКС, няма и 3,9% вероятност нещо да се случи, върховната инстанция сигурно ще счете жалбата за недопустима, както е направил по-рано ОС - Пловдив.
Според мен нямате "изход" от ситуацията. Придържам се към изказаното мнение на колегата по-горе, има значение и за какво е вземането. Ако е за такова, за което не се прилага правилото за несеквестируемост, Вие и при редовно оспорване е нямало да можете нищо да направите, камо ли сега. Впрочем, има подробност, която не споменавате. Вие бяхте публикувал вчера по-рано същия казус в група за правни въпроси в социалната мрежа Фейсбук, но бяхте качил и решението на Апелативен съд - Пловдив. В него бяха подробно описани всички действия на ЧСИ, насочени към Вашето "издирване" и установяване, които бяха не малко и не еднократни. Не сте открит на постоянен и настоящ адрес, на телефона не сте отговарял. Някак си призовкар успял да се свърже с Вас все пак след време, но не сте му дал конкретен отговор относно местоживеенето си, за да може да Ви бъде връчена лично ПДИ. След всичките тези действия ЧСИ Ви назначава особен представител и стигаме до сегашната ситуация. За съжаление Вие най-вероятно сте изтрил поста от групата със съдебния акт, защото не го намирам. Вместо това съществува нов пост с аналогично съдържание от днес, но без решението на АпС-Пловдив.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 568
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Незаконосъобразна продажба на несеквестируем имот

Мнениеот dimist » 15 Авг 2024, 14:56

Да, така и предполагах. Не знам защо битува мнението, че като е криеш от призоваване, и проблемите ти изчезват. Не е така, важното е на можете да упражните правата си в срок. Дори и да не бяхте получили ПДИ, можехте да направите справка в Имотния регистър, където щяхте да видите вписаната възбрана. Можеше и да следите на сайта на окръжния съд за публикуваните обяви за за насрочените публични продани. Все неща в минало време......
dimist
Потребител
 
Мнения: 697
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Незаконосъобразна продажба на несеквестируем имот

Мнениеот ivan_lawyer » 15 Авг 2024, 15:36

Не искам да коментирам цинизмът на съдилищата - не може ли да се иска недължимост на главният дълг, защо се е стигнало така.

Дайте параметри на задължението. Начална дата, просрочие, ако искате - разбира се. Може ли там нещо.

Тук има пряк иск - срещу ЧСИ - но предвид "пердетата" на Пловдивски съд, дотук - с коментарите.

Трябва да се заобиколи.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron