начало

Шеф на окръжен съд е наказан с намаляване на заплатата за забавени дела Шеф на окръжен съд е наказан с намаляване на заплатата за забавени дела

Договор за издръжка и гледане / наследници?

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Договор за издръжка и гледане / наследници?

Мнениеот alex1234 » 28 Юни 2023, 18:25

Здравейте, искам да закупя имот с нотариален акт за прехвърляне на недвижим имот срещу задължение за гледане и издръжка. от 1990-та година.

Жената е починала преди година и половина. За собствено спокойствие поисках удостоверение за наследници, но ми казаха, че такива няма и няма да вадят такова удостоверение.
Има ли какво да ме притеснява, например 5 годишния период за оспорване след смъртта или това е в случаите когато е дарен имота?

Доста прочетох преди да пиша тук, но информацията е учудващо различна. обърнах се към адвокат разбира се той каза да вадят удостоверение. Случайно получих мнение от друг, който пък ми каза - това е договор за издръжка и гледане не дарение - не ти трябва.
alex1234
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Юни 2023, 10:42

Re: Договор за издръжка и гледане / наследници?

Мнениеот errant_lawyer » 28 Юни 2023, 20:18

Здравейте,

опасността при имоти, придобити въз основа на договор за издръжка и гледане, се състои във възможността наследниците да искат разваляне на договора поради неизпълнение.
Вие не знаете дали има неизпълнение и не знаете дали има наследници.
Исковите молби, с които се иска разваляне на договори, които подлежат на вписване, също подлежат на вписване. Поради това трябва да се уверите, че към датата на изповядването на сделката няма вписана искова молба във връзка с имота. Продавачът ще предостави удостоверение за тежести, но въпреки това в деня на сделката сами може да направите справка в Имотния регистър по интернет, за да се уверите, че между датата на удостоверението и датата на сделката нищо не е било вписано.
Ако няма вписана искова молба, значи, няма от какво да се притеснявате (арг. от чл. 88, ал. 2 ЗЗД).
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 150
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: Договор за издръжка и гледане / наследници?

Мнениеот ivanov_p » 29 Юни 2023, 06:22

Винаги има от какво да се притеснява човек, затова е добре да намерите нотариус който работи с особени сметки, където превеждате парите, а той ги изплаща след вписване на сделката. Ще платите нещо отгоре, но ще сте спокоен.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4493
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Договор за издръжка и гледане / наследници?

Мнениеот guest1 » 29 Юни 2023, 09:06

alex1234 написа:Здравейте, искам да закупя имот с нотариален акт за прехвърляне на недвижим имот срещу задължение за гледане и издръжка. от 1990-та година.
Жената е починала преди година и половина. За собствено спокойствие поисках удостоверение за наследници, но ми казаха, че такива няма и няма да вадят такова удостоверение.

Доста объркано обяснение. Ще се опитам да си го „преведа“ - за яснота.
Виждам три субекта:
1. Първия собственик - жената, за която са полагане грижи и е починала.
2. Човекът (хората) който е полагал тези грижи и е получил в замяна въпросния имот. В последствие - продавач.
3. Питащия, който има отношение само като купувач.
Правилно ли съм разбрал?

Относно УН - малко е странно.
Удостоверението за наследници Ви е необходимо във връзка с наследствените права, които придобивате след смъртта на Ваш близък и ще Ви послужи при:
- наследяване или прехвърляне на наследствен имот;
- пенсии;
- делба на имоти;
- издаване на нотариален акт за собственост по обстоятелствена проверка, или тъй наречения констативен нотариален акт;
- подаване на данъчна декларация за данък върху наследството, която трябва да подадете в 6 – месечен срок от отваряне на наследството.
В удостоверението за наследници се вписват всички живи и починали наследници на починалия, определени съгласно закона.
Издаване на удостоверение за наследници

Тук питанката е - ако няма живи наследници - кой ще поиска издаване на УН?

alex1234 написа:Има ли какво да ме притеснява, например 5 годишния период за оспорване след смъртта или това е в случаите когато е дарен имота?

Разваляне на договора за издръжка и гледане може да стане и по желание на наследниците на прехвърлителя. По принцип - такъв договор се прекратява със смъртта на прехвърлителя. Неговите наследници, обаче, могат да претендират пред съда неизпълнение на договора приживе. За целта е нужно да има наследници!
В случая Вие сте трето добросъвестно лице и Вашите права са защитени. Но по-добре изискайте от продавачите - да си оправят нещата и тогава да сключите сделката.

Пп. Щом жената е починала наскоро (преди година и половина) - значи от 1990 година е договора, не НА.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2258
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Договор за издръжка и гледане / наследници?

Мнениеот alex1234 » 30 Юни 2023, 17:52

Да правилно сте разбрал.
Може би съм пропуснала важна посробност.
Продавачите който са гледаи бабата в акта пише че са племенници. Те твърдо казват "няма деца" и не желаят за момента да извадят такъв документ.

Интересно ми стана мен закона по какъв начин ме пази?

И една корекция може би... На места пише, че в момента на подписване имота е вече техен, а не както сте написали "По принцип - такъв договор се прекратява със смъртта на прехвърлителя" или не тълкувам правилно.
alex1234
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Юни 2023, 10:42

Re: Договор за издръжка и гледане / наследници?

Мнениеот guest1 » 30 Юни 2023, 18:21

alex1234 написа:Интересно ми стана мен закона по какъв начин ме пази?

Пэ ЗЗД - като трето добросъвестно лице.
alex1234 написа:Продавачите който са гледаи бабата в акта пише че са племенници. Те твърдо казват "няма деца" и не желаят за момента да извадят такъв документ.

Може и без УН - да представят документ за собственост и удостоверение за липса на тежести с максимален срок на проверката.
alex1234 написа:И една корекция може би... На места пише, че в момента на подписване имота е вече техен, а не както сте написали "По принцип - такъв договор се прекратява със смъртта на прехвърлителя" или не тълкувам правилно.

Няма как са станат пълноправни собственици, в момента на подписване, защото този договор може да се развали. При неизпълнение на поетите ангажименти - издръжка и гледане.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2258
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Договор за издръжка и гледане / наследници?

Мнениеот ivanov_p » 30 Юни 2023, 18:47

Апартамента е на тези, на чието име е писан по НА. Той става тяхна собственост веднага. Те са имали задължение за гледане и издръжка на прехвърлителката. Както тя приживе, така и нейни наследници в рамките на 5 г.от откриване на наследството.
Както е споменато по-горе има ред на вписване и ако покупката бъде вписана преди молбата за разваляне на договора поради неизпълнение, то вие ще си останете собственик, ако е обратното, ще чакате решението на съда. По тези причини се правят проверки за тежести, т.е. какво има в имотния регистър. Тази проверка може да направите вие, но я прави и нотариуса при подписване на сделката. Това обаче не ви дава сигурност, защото за София вписаните обстоятелство излизат на страницата на регистъра 3-4 дни след подаването им, а то е меродавно. Казано просто преди да изповядате сделката някой може да впише исковата молба и при проверката нотариуса няма да разбере за това.
По тази причина е добре да постъпите по предвидения в закона ред, като преведете парите на нотариуса, а той на продавачите след вписване на сделката. Това се прави рядко, защото процедурата е малко тегава, но нищо друго не ви защитава на 100%.
Бабата не може да няма наследници, всеки починал има наследник, това е необорима презумпция, защото по закон при липса на роднини наследяват общината и държавата. Да не говорим, че след като бабата има племенници, то има и брат/сестра, братя/сестри, а те не се знае колко наследника на бабата са оставили. Да не говорим, че обкновено такова прехвърляне се прави за да отиде имота в конкретен наследник, а не при всички.
Подозрително е, че има отказ да се вади удостоверение за наследници, процедура за 30 мин и няколко лева. Това е необяснимо и крайно съмнително.
Кажете, че без УН няма да сключите сделката, а ако откажат е най-добре да се откажете и вие.
Ако толкова държите наемете адвокат, защото виждам, че тук обръщате внимание на глупости, а те струват скъпо.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4493
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Договор за издръжка и гледане / наследници?

Мнениеот alex1234 » 30 Юни 2023, 20:53

Адвокат имам и той също иска УН. Дилемата дойде от друг който ми каза, че не ми трябва.
Не знам как да ги убедя. За четвърти път ще повдигна темата.
Не искам да изпусна сделката, а те като видяха колко документи има да вадят почти се отказаха.
Имота наистина ми е по джоба , аз друг нямам и друго не мога да си позволя, за това съм склонна на много компромиси. Ако дейсвително закона ме пази както спомена guest1 "По ЗЗД - като трето добросъвестно лице." бих рискувала, но също така ще опитам да издействам това с нотариуса да стоят парите при него.
Много ви благодаря на всички.
Живи и здрави да сте и все така добри пък дано успея най-накрая да си взема дом.
alex1234
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Юни 2023, 10:42

Re: Договор за издръжка и гледане / наследници?

Мнениеот guest1 » 30 Юни 2023, 21:56

alex1234 пиша от телефон и е трудно да съм многословен. Насочил ви към ЗЗД и ако бяхте прочели- щяхте са разберете кога има добпосъвестност и кога не.
Както каза ivanov_p - първият печели.

Поста на ivanov_p ме замисли и за друго. Дали има наследници е едно, по-интересно е - дали има наследници, който са преди племенниците- в редът за наследяване?
Явно има, защото иначе - какъв е смисъла от този договор?
Племенник си е наследник, просторен от III-ги ред. Преди него са низходящи, преживял съпруг и възходящи.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2258
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Договор за издръжка и гледане / наследници?

Мнениеот berto » 11 Апр 2024, 20:52

Тука всичко видях, само не видях едно правилно нещо, което трябва да се каже, а именно, че удостоверението за наследници се издава СЛЕД като има починало лице.

Няма как да няма удостоверение за наследници, дори когато има издръжка и гледане.

Ако не искат да вадят, то тогава Вие отидете в общината, където живеят и извадете едно удостоверение за семейно положение, защото тия може и да имат деца и тогава да се окаже, че тия деца имат запазена част по чл. 29 от закона за наследството.

Да вадят документи и да не се правят на ударени. Това е най-лесното, защото става за няколко дни. Всички документи за едно прехвърляне се вадят за не повече от 2 седмици. Отива се междувременно при коректен нотариус, уговаря се дата за изповядване на сделката и оттам всичк е точно.

https://egov.bg/wps/portal/egov/dostavchitsi+na+uslugi/obshtinski+administratsii/unificirani+uslugi/2075 .
berto
Потребител
 
Мнения: 408
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Договор за издръжка и гледане / наследници?

Мнениеот guest1 » 11 Апр 2024, 21:14

berto написа:Тука всичко видях, само не видях едно правилно нещо, което трябва да се каже, а именно, че удостоверението за наследници се издава СЛЕД като има починало лице.

Явно не сте толкова наблюдателен, щом сте изпуснали това
alex1234 написа:Жената е починала преди година и половина.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2258
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Договор за издръжка и гледане


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron