Страница 1 от 1

Оправдан чужденец и чл. 35 от КЗПЧОС?

МнениеПубликувано на: 02 Юли 2012, 19:34
от teogeo
Здравейте,

случката е следната - шофьор-чужденец бива задържан в държавата Х (страна по Конвенцията) за престъпление от ОХ, съден и оправдан. Прибира се на "собствен ход" в родината си с последни усилия.
Следва ли при този случай директно да заведе дело пред ЕСПЧ за обезщетяване или първо трябва
да предяви иск пред местната съдебна система по тамошния вариант на ЗОДОВ? Ако не, ще попадне ли
под хипотезата на чл. 35 от КЗПЧОС, ако директно сезира ЕСПЧ?

Re: Оправдан чужденец и чл. 35 от КЗПЧОС?

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2012, 15:26
от neutralen
ЕСПЧ разглежда дела, имащи за предмет - нарушение на човешките права и свободи, изчерпателно изброени в КЗПЧОС. От вашето изложение не става ясно за какво нарушение на КЗПЧОС в случая става дума - по кой текст от Конвенцията?

Re: Оправдан чужденец и чл. 35 от КЗПЧОС?

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2012, 15:41
от teogeo
neutralen написа:ЕСПЧ разглежда дела, имащи за предмет - нарушение на човешките права и свободи, изчерпателно изброени в КЗПЧОС. От вашето изложение не става ясно за какво нарушение на КЗПЧОС в случая става дума - по кой текст от Конвенцията?


5.5

"Βсяко лице, арестувано или лишено от свобода в нарушение на изискванията на този член, има
изпълняемо право на обезщетение". Човекът е бил съден, лежал в ареста близо 2 години за "Бог да прости!" (има и друг израз, ама не му е тук мястото).

Re: Оправдан чужденец и чл. 35 от КЗПЧОС?

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2012, 16:28
от neutralen
Следва да се предяви Иск за обезщетение по Закона за отговорност на държавата, където е бил задържан. След приключване на делото в последната инстанция, ако иска не е уважен изцяло или частично, може да се предяви иск пред ЕСПЧ. Това е така, щото при оправдателната присъда, Съдът не се произнася по въпроса за обезщетението на оправдания за незаконното задържане. За обезщетението следва да се води отделен иск. Може да се пробва подаване директно Жалба до ЕСПЧ, позовавайки се на чл.5.5 от Конвенцията с оглед цитираното "изпълняемо право на обезщетение", но според мен Жалбата няма да бъде приета за разглеждане като недопустима именно според чл.35 от Конвенцията. И двата варианта могат да се приложат едновременно - Иск до националния съд и Жалба до ЕСПЧ, щото разглеждането и на двата иска е свързано с мого време.

Re: Оправдан чужденец и чл. 35 от КЗПЧОС?

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2012, 16:44
от teogeo
neutralen написа:Следва да се предяви Иск за обезщетение по Закона за отговорност на държавата, където е бил задържан. След приключване на делото в последната инстанция, ако иска не е уважен изцяло или частично, може да се предяви иск пред ЕСПЧ. Това е така, щото при оправдателната присъда, Съдът не се произнася по въпроса за обезщетението на оправдания за незаконното задържане. За обезщетението следва да се води отделен иск. Може да се пробва подаване директно Жалба до ЕСПЧ, позовавайки се на чл.5.5 от Конвенцията с оглед цитираното "изпълняемо право на обезщетение", но според мен Жалбата няма да бъде приета за разглеждане като недопустима именно според чл.35 от Конвенцията. И двата варианта могат да се приложат едновременно - Иск до националния съд и Жалба до ЕСПЧ, щото разглеждането и на двата иска е свързано с мого време.


Благодаря, neutralen, именно това и питах. Както и си и мислех - ЕСПЧ ще шкартира жалбата с насоки първо да опита да получи обезщетение по местното законодателство.