начало

Сарафов назначи ревизия на прокурор – не настоявал за по-тежка присъда за смърт на пътя Сарафов назначи ревизия на прокурор – не настоявал за по-тежка присъда за смърт на пътя

Възстановяване на отнето право на постоянно пребиваване в Бъ



Възстановяване на отнето право на постоянно пребиваване в Бъ

Мнениеот addellinna » 09 Фев 2011, 10:33

Здравейте!
Случаят е малко дълъг и заплетен. Майка ми е рускиня (с руско гражданство, няма българско), омъжена за българин, от 1983г. живее в България, има 2 дъщери (български граждани) и има карта на постоянно пребиваващ в Република България чужденец. През 2007г. замина с виза за присъединяване към семейството при баща ми в Испания, където има карта за временно пребиваване. От Октомври 2010г. и двамата се прибраха в България с намерение вече да останат да живеят тук - но уви... Понеже 5-годишният срок на картата на майка ми изтича февруари 2011г. , тя отиде да я поднови, и се оказа, че правото й на постоянно пребиваване е отнето още през 2008г., за което тя не е уведомена по никакъв начин. Странното е, че тя вече няколко пъти идва в България от Испания и няма никакви проблеми на границите, както й че в руския й паспорт, който тя поднови януари тази година, продължава да пише, че е с постоянно пребиваване в България. Според служителя от отдел "Миграции", майка ми трябва да напусне България, в Испания от Българското посолство да подаде документи за временно пребиваване в България и ако й бъде разрешено, ще й бъде издадена карта срещу скромната сума от 500лв на година и така 5 години, след които отново ще има право да кандидатства за постоянно пребиваване, което ще струва 1000лв.!!!!!!!!!
Ако някой има подобен случай или знае по-опростена процедура за възстановяване на правото на пребиваване (каквато се споменава в Директива 2003/109/ЕО на Съвета от 25 ноември 2003 година относно статута на дългосрочно пребиваващи граждани от трети страни), моля да ми пише!
addellinna
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Фев 2011, 01:49

Re: Възстановяване на отнето право на постоянно пребиваване

Мнениеот mimems » 08 Сеп 2011, 18:33

Здравей Адделина,
Сигурно отговорът ми идва късно, но сега видях твоя пост. В случая, който коментираш освен цитираната Директива също трябва да се приложи и Директива 2004/38, която урежда правото на граждани на Съюза и на членове на техните семейства да се движат и да пребивават свободно на територията на държавите–членки.На кратко казано, майка ти макар и да е загубила право на постоянна резиденция в България (трябва да се запознаете с адм. акт и най-вече с мотивите му), като притежател на право на пребиваване, в която и да било страна-членка, има право да влиза свободно в друга държава членка без никакви рестрикции или визови изисквания.Т.е. не е необходимо да излиза от БГ, за да иска подновяване отвън, защото има право свободно да влиза в БГ като резидент на др Държава-членка - Испания. Да не говорим, че с доказване на 5- годишно законно пребиваване на територията на ЕС (независимо от броя на държавите) може да си кандидатства за постоянна резиденция. При вас от това, което пишеш й е небходима само една година на временно пребиваване. Съществува и друг начин т.нар. интегриране в съответната държава, но то се урежда от националното законодателство. В Испания специално за това се изисква непрекъснато пребиваване(2 или 3 години) и предварителен трудов договор независимо дали си влязъл законно или не. Но във вашия случай тя е съпруга на европейски гражданин и като такава има същите като него права на свободно придвижване и пребиваване в рамките на ЕС с единственото ограничение да не създава заплаха за обществния ред и законност.
Истината е, че след отсъствие повече от 6м в приемащата държава-членка, се губят правата на резиденция в същата.
mimems
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 08 Сеп 2011, 16:08


Назад към Право на ЕС


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 35 госта


cron