начало

Сарафов назначи ревизия на прокурор – не настоявал за по-тежка присъда за смърт на пътя Сарафов назначи ревизия на прокурор – не настоявал за по-тежка присъда за смърт на пътя

Жалба до европейски съд



Жалба до европейски съд

Мнениеот thenameofgod » 29 Сеп 2010, 13:10

Здравейте ! Първо да поясня, че нямам юридическо образование и се извинявам ако не съм много в час с административното право.
Та въпроса ми е следния:

Обжалвах заповед на Министър - съответно пред 3-членен състав на ВАС ; 5-членен състав на ВАС. Решението на 5-членката е неблагоприятно за мен. Искам да попитам юристите от фоума -

1.Изобщо има ли възможност да обжалвам решението в Европейски съд?
2.В кой съд мога да обжалвам решението (Страсбург или Люксембург)?
3.Каква е процедурата и колко време продължава едно такова дело?
4.Има ли изобщо смисъл да се занимавам?
5.Според мен решението е изцяло незаконосъобразно, но във ВАС има порочна практика решенията да се постановяват по вътрешното убеждение на съдийте.Пренабрегнати са императивни правни норми и са допуснати куп нарушения.
6.Евентуално ако все пак имам законовото право да обжалвам решението - то да ми препоръчате добър адвокат от София.
7.Да ме насочите на каква цена (горе-долу) ще се съгласи адвокат да се заеме с подобно дело.
thenameofgod
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Сеп 2010, 00:32

Re: Жалба до европейски съд

Мнениеот hidden » 29 Сеп 2010, 23:09

thenameofgod написа:1.Изобщо има ли възможност да обжалвам решението в Европейски съд?
2.В кой съд мога да обжалвам решението (Страсбург или Люксембург)?
3.Каква е процедурата и колко време продължава едно такова дело?
4.Има ли изобщо смисъл да се занимавам?

Не посочвате конкретни данни във връзка с казуса, затова е много трудно да Ви се даде категоричен и еднозначен отговор. Затова:
1. Да - ако с действията си адм. орган е нарушил норми на Европейската конвенция за правата на човека.
2. Страсбург.
3. http://www.coe.bg/?menu=court&submenu=112&itemid=1615
4. Зависи от конкретиката на казуса
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: Жалба до европейски съд

Мнениеот denni_law » 29 Сеп 2010, 23:15

Да поясня, че Съда на ЕС не е следваща инстанция на ВАС.
Съда в Люксембург се занимава само с въпроси свързани с правото на ЕС и взаимоотношенията между институциите в Брюксел и отделно спорове с техните служители.
В производството по преюдициално запитване се тълкуват договорите и производното право - регламенти, директиви и т.н. и се валидност на последните. В ППЗ е необходимо да няма постановено решение и въпроса се отправя от националния съд, за да знае как да си реши делото.

За ЕСПЧ трябва да се посочи конкретика, защото така наизуст няма кой да Ви отговори.
denni_law
Младши потребител
 
Мнения: 87
Регистриран на: 26 Авг 2006, 10:54

Re: Жалба до европейски съд

Мнениеот stefangocev » 18 Окт 2010, 15:08

Съществува и следната извънсъдебна възможност - ако заповедта на министъра нарушава определена правна норма на ЕС, да се сезира Европейската комисия с частна жалба. Понякога действа по-бързо от всяка съдебна намеса, но е задължително да им директна контравенция на европейска норма.

поздрави
stefangocev
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 17 Окт 2010, 13:06


Назад към Право на ЕС


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron