начало

Сарафов назначи ревизия на прокурор – не настоявал за по-тежка присъда за смърт на пътя Сарафов назначи ревизия на прокурор – не настоявал за по-тежка присъда за смърт на пътя

По повод на два проблема- ЕС гражданство



По повод на два проблема- ЕС гражданство

Мнениеот matiaskorw » 30 Яну 2008, 19:30

Здравейте,

темата ми не е много конкретно посочена, но е най-близо като заглавие относно двете ми запитвания.

Едното касае мен лично. От години живея в страна, която е членка на ЕС и имам тяхно гражданство- 30 години. Не съм се връщал в България, работя, живея там. Имам семейство и т.н. От българските паспорти имам зелен, т.е. от старите. Не знаех, че трябва да си вадя преди години лична карта, не ми се е и налагало да разпитвам дали сами в ред документите за самоличност. Кажете ми, как стои правно въпроса, ако сега си подам молба за подновяване на личните документи, каква глоба ще ми се наложи и дали ще имам проблеми от др естество?

Другото ми питане не ме касае лично, но е важно за мои близки да знам, как стои темата и да им помогна. Ако дете на близко семейство, на 24 години, дойде да живее в др страна, която е членка на ЕС, какви документи от България трябва да има, за да се води и при нас здравно-осигурена и да ползва здравните услуги, на които има право, ако си плаща осигуровките?

Много, много благодаря на отзовалите се!
matiaskorw
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 30 Яну 2008, 19:23

Мнениеот tati_go » 03 Фев 2008, 22:49

В консулството (българското) поискайте да Ви се издаде паспорт (нов). Може би да е достататъчен и зеления паспорт. За глобата Те също ще Ви отговорят'

УСПЕХ!

Закон за българските документи за самоличност:
"Чл. 17. (1) За издаване на български документи за самоличност лицата подават заявление до компетентните органи.
(2) (*) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г.) Заявлението се подписва лично от лицето в присъствието на упълномощено длъжностно лице, което снема и биометрични данни в предвидените от закона случаи.
(3) (*) (Нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г.) За снемане на биометрични данни, предвидени в този закон, лицето се явява лично.
Чл. 18. Заявлението за издаване на български документи за самоличност съдържа следните лични данни:
1. имена;
2. дата на раждане;
3. място на раждане;
4. пол;
5. единен граждански номер (или личен номер за чужденци);
6. гражданство;
7. променени имена;
8. псевдоним;
9. наличие на друго гражданство;
10. цвят на очите;
11. ръст;
12. особени белези;
13. постоянен адрес;
14. настоящ адрес;
15. образование;
16. професия;
17. месторабота;
18. научна степен и научно звание;
19. семейно положение;
20. телефон за връзка;
21. номер (номерата) на друг документ за самоличност, ако на лицето е издаван такъв, и на предишния документ за самоличност."

Ако Имате гражданство на страната в която живеете можете да идвате в България с техния паспорт!

Директива 38-2004-EO

ЗАКОН ЗА ВЛИЗАНЕТО, ПРЕБИВАВАНЕТО И НАПУСКАНЕТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ НА ГРАЖДАНИТЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ И ЧЛЕНОВЕТЕ НА ТЕХНИТЕ СЕМЕЙСТВА
В сила от 01.01.2007 г.
Обн. ДВ. бр.80 от 3 Октмври 2006г.
Аватар
tati_go
Потребител
 
Мнения: 158
Регистриран на: 14 Авг 2007, 09:59


Назад към Право на ЕС


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron