Страница 1 от 1

дльжник сапруг сапруга ЕООД

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2005, 16:07
от лаик
сапругата собственик на ЕООД отгоговорна ли е пред кредиторите

на сьпруга си по ИД по личен дьлг

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2005, 21:10
от Гост
Разбира се. Това следва от императивната разпоредба на чл.389а ГПК.
Съгласно общото правило установено в ЗЗД длъжникът отговоря с имуществото което притежава. Ако такова липсва или след осребряването му е останала непогасена чат от вземането, то изпълнението следва да бъде насочено именно към умуществото придобито в условията на СИО. Съгласно новелата на чл.19 ал.1 СК всичко придобито по време на брака е собственост и на двамата и то при еднакви квоти. С други думи, налице една законова оборима презумпция, която установява имуществени права на съппруга длъжник.

MONTESKIO

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2005, 23:16
от scribtor
Въпросът е, според мен, дали съпругата като собственик на ЕООД, ще отговаря с имуществото на дружеството за личния дълг на съпруга си.

Ако е така - отговорът е "не". ЕООД- то е различен субект от собственика му, а от там имуществото на дружеството си е негово имущество, а не такова на собственика му. Не би могло да се посегне върху имуществото на дружеството - то не е нито лично на съпругата, нито - СИО.

МнениеПубликувано на: 15 Юли 2005, 12:45
от Гост
Колкото по-неясно е зададен един въпрос, толкова повече отговори може да получи.
Монтескьо и Скрибтор, какво ще кажете за следното разсъждение:
1.Съгласно чл.25 ал.2 СК за задължения, които единият или двамата съпрузи са поели за задоволяване на нуждите на семейството, те отговарят солидарно.
2.Ясно е, че за дълга отговаря както съпруга, така и съпругата. Ако със сумата, която представлява дълга, е закупена движима вещ или недвижим имот, то тя/той е в режим на СИО и срещу него може да се насочи принудителна продан.
3.Сега да видим и чл.96 ТЗ. Кредиторът на личен съдружник, който не може да се удовлетвори от принудително изпълнение върху движимото имущество на съдружника в продължение на 6 месеца, може да наложи запор върху ликвидационния дял на съдружника. Тъй като имаме ЕООД случаят изглежда на пръв поглед друг. Не може ли обаче да се поиска прекратяване на ЕООД по чл.125 ТЗ след запора единствения дял, собственост на едноличния собственик. Защо режима на ЕООД да се различава от този на ООД

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2005, 00:05
от scribtor
Anonymous написа: Кредиторът на личен съдружник, който не може да се удовлетвори от принудително изпълнение върху движимото имущество на съдружника в продължение на 6 месеца, може да наложи запор върху ликвидационния дял на съдружника. Тъй като имаме ЕООД случаят изглежда на пръв поглед друг. Не може ли обаче да се поиска прекратяване на ЕООД по чл.125 ТЗ след запора единствения дял, собственост на едноличния собственик. Защо режима на ЕООД да се различава от този на ООД


ЕООД и ООД не би следвало да се различават в това отношение. Мисля, че идеята ти е много добра. Не се бях сетил за тоя текст.

Re: дльжник съпруг съпруга ЕООД

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2005, 18:49
от Гост
лаик написа:сапругата собственик на ЕООД отгоговорна ли е пред кредиторите

на сьпруга си по ИД по личен дьлг

МнениеПубликувано на: 17 Юли 2005, 22:42
от i.t.d.
4l.96 ot TZ ne se li otnasia za Sabiratelnoto drugestvo samo

МнениеПубликувано на: 22 Юли 2005, 09:21
от damyanov
Аз пък си мисля, че съпругата собственик на ЕООД-то няма да отговаря пред кредиторите на съпруга с дела си в него. първо чл. 96 ТЗ е от материята на СД и не касае ООД, поради коренно различната философия на двете - най-малкото едното е персонално, а другото капиталово. Второ- доколкото стана ясно дългът е на съпруга, а не на съпругата, а пък дялове, акции и др. подобни не попадат под режима на СИО, а са лична собственост.

МнениеПубликувано на: 22 Юли 2005, 10:32
от Гост
Ясни са две неща:
1.Съпругата, собственик на ЕООД, няма да отговаря за дълга на съпруга си - нито с дела си в дружеството, нито с имуществото на дружеството.
2.Като солидарен длъжник - тя, заедно със съпруга си, отговарят с цялото си имущество пред кредиторите.
Въпроса е дали имат имущество обаче.
evgo

МнениеПубликувано на: 22 Юли 2005, 17:29
от Гост
Първо важно е да се изясни дали са солидарни длъжници двамата съпрузи т.е. дали поетото задължение е за задоволяване нужди на семейството. Ако е така, тогава съпругата също отговаря с имуществото си, включително с дружествения си дял. В този случай отиваме на чл.395б ГПК, ал.3 и гледаме да го приложим. ОК?