начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Управител на ООД без ТД

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Управител на ООД без ТД

Мнениеот alxg49 » 17 Май 2024, 08:45

Здравейте,

В момента работя на ТД, в който има клауза да не рабоотя по други ТД за времето, за което работя при тях.
Назрял е обаче моментът да направя нещо свое. Въпросът ми е при регистрация на ООД, при положение, че съм един от собствениците на капитала (2 собственика с равен брой дялове) и искам и да съм управител, мога ли да НЕ съм на ТД? Всякакъв друг договор или правоотношения ме устройват, само не и ТД или всеки друг договор, коойто се приравнява с трудоовия.

Благодаря предварително.
alxg49
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Май 2024, 08:40

Re: Управител на ООД без ТД

Мнениеот svegrigorov » 17 Май 2024, 09:23

Самоосигуряващо се лице.

Обсъдете го със счетоводителя си.

Успех с бизнеса.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 234
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: Управител на ООД без ТД

Мнениеот guest1 » 17 Май 2024, 10:23

alxg49 написа:Въпросът ми е при регистрация на ООД, при положение, че съм един от собствениците на капитала (2 собственика с равен брой дялове) и искам и да съм управител, мога ли да НЕ съм на ТД?

Здравейте.
Статута на (съ)собственик управител на (Е)ООД няма нищо общо с КТ или ЗЗД. Уреден е в ТЗ - трябва да сте вписан като управител в Учредителния договор и АВ. Осигуряването (ако е допустимо) ще е като СОЛ.
Има и вариант, да сте управител с ДУ - но не е задължително
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Управител на ООД без ТД

Мнениеот alxg49 » 17 Май 2024, 10:33

Благодаря за отговорите, общо-взето се припокриват с нещата, които и аз знам.
Обсъждано е с няколко различни счетоводителя (понеже в момента избираме такъв и ми е интересно и след като се осигурявам на МОД, дали изобщо ще има плащане на осигуровки), просто много ме озадачи мнението на единия, че като управител задължително съм трябвало да имам ТД :?
alxg49
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Май 2024, 08:40

Re: Управител на ООД без ТД

Мнениеот guest1 » 17 Май 2024, 11:45

alxg49 написа:след като се осигурявам на МОД, дали изобщо ще има плащане на осигуровки)

Това зависи от осигурителния доход по трудовия ви договор. Ако е над максималния- няма да внасяте осигуровки, а ако е под - ще внасяте за разликата.
Привер
    - по ТД сте осигурен на 3500 лева, а тавана е 3750.
    - МОД е 933 лева, но вие ще се осигурявате на 250 лева като СОЛ.
alxg49 написа:много ме озадачи мнението на единия, че като управител задължително съм трябвало да имам ТД?

ТД с вашето ООД може да имате, но не като управител. Управителите са с Договор за управление - ДУ.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 36 госта


cron