начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Получена стока - казус

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Получена стока - казус

Мнениеот denisx » 30 Яну 2024, 22:36

Здравейте,

Решавам да поръчам стока от магазин чрез сайта им. Плащам с карта, но плащането не минава. Издават ми фактура за банков превод която НЕ плащам. Решавам да се откажа, но все пак след Х дена ми звънят, че превода е минал, дали заради бъг в системата им, дали грешка на счетоводителката не знам и ми изпращат стоката.

От морална гледна точка е ясно, звъня и си плащам или връщам стоката. От неморална (ако реша да си мълча и я взема) какво може да се случи. Мога ли да понеса последствия заради тяхна грешка?

Поздрави,
denisx
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 26 Окт 2023, 14:29

Re: Получена стока - казус

Мнениеот ivanov_p » 31 Яну 2024, 10:38

Могат да си поискат парите с дело в съда.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Получена стока - казус

Мнениеот hristev » 31 Яну 2024, 12:34

Как хем "плащането е минало", хем "от морална гледна точка е ясно, звъня и си плащам".

Какво излиза ? Че или искате да си платите два пъти, или има грешка в изложението.
hristev
Потребител
 
Мнения: 432
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Получена стока - казус

Мнениеот denisx » 31 Яну 2024, 13:12

Ами така. Станала е грешка някъде и са ми писали фактурата за платена, а не е (или поне не от мен).

ivanov_p написа:Могат да си поискат парите с дело в съда.


Имат ли право да заведат дело без да ме информират, че е станала грешка и е нужно да платя?
denisx
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 26 Окт 2023, 14:29

Re: Получена стока - казус

Мнениеот ivanov_p » 31 Яну 2024, 15:24

Имат право, а е възможно и да го правят нарочно за да заведат дело.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Получена стока - казус

Мнениеот denisx » 31 Яну 2024, 18:17

Ясно, може би е схема.

Утре ще се разходя лично да им върна стоката, такава каквато е изпратена.

Освен документ, че е върната в срок и същото състояние какво друго мога да изискам за да си "вържа гащите" ?

Ако ида и твърдят, че е платена и искат да ми връщат пари / дават ваучери за същата стойност и т.н. какво мога да направя аз? Документ за платена фактура върши ли работа? Т.е. аз сега имам фактура за банков превод, но никъде не пише, че е платена.
denisx
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 26 Окт 2023, 14:29

Re: Получена стока - казус

Мнениеот guest1 » 01 Фев 2024, 12:17

denisx написа:... аз сега имам фактура за банков превод, но никъде не пише, че е платена.

За да бъде документацията пълна - към такава фактура трябва да се приложи и платежното нареждане за извършен превод.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта


cron