начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Кражба и нехайство от страна на полицията

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Кражба и нехайство от страна на полицията

Мнениеот r0073x » 10 Яну 2024, 17:34

Здравейте. Ще се опитам да синтезирам цялата ситуация възможно най-кратко, но благодаря на всеки, отделил време да я прочете:

1.В края на м. Юли 2023 г. с приятелката ми отиваме на концерт на морето. Около 2 часа преди отпътуването на нощния влак, с който да се приберем към дома, отиваме до плажа - това е към 21ч вечерта. Морето е бурно и не става за къпане, говорим си, хапваме върху кърпата. С всичкия си акъл решавам да си натопя краката във водата, при което половинката ми ме последва. Намираме се на около 10 м от кърпата за не-повече от 2 минути.

2. При връщането ни на кърпата откриваме, че багажът ни е откраднат, а наоколо не виждаме жива душа. Багажът включва мобилните ни телефони, всички лични документи, банкови карти, сума пари, дрехи. Търсим помощ от най-близкото капанче на плажа, за да се свържем със 112, които ни насочват към РУП, отговарящ за района на престъплението.

3. Проблемът е, че разполагаме с ограничен ресурс време и трябва непременно да заминем обратно към родния град, но нямаме нито билети, нито пари, нито лични документи. Случайно ни помагат млади хора, като единствено откриваме мои слънчеви очила, явно изпаднали от раницата ми. Нямаме възможността да останем в града, но въпросните младежи ни закупуват транспортни билети и ни изпращат до гарата. По пътя чрез спътници в купето блокираме банковите си карти.

4. С прибирането ми вкъщи, през лаптопа си локализирам телефона, който се оказва на около 3 км от мястото на кражбата. В РУП по местожижвеене подавам жалба както за мен, така и за приятелката ми, като описвам всичко, включително IMEI на телефоните и локализация чрез Google Services. Подчертавам, че телефонът ми стои включен през това време.

5. Приятелката ми опитва да влезе в електронната си поща към abv.bg от нов мобилен апарат, но паролата е сменена. Оказва се, че новата парола е съхранена по грешка към google профила ѝ и тя влиза в пощата си. От log-Овете вижда IP адреси, както и чужд телефонен номер за възстановяване на паролата.

6. Пише допълнение към жалбата ми, като посочва тези факти там. Допълнението е предвижено към РУП по района на престъплението, откъдето получава обаждане, че основната жалба (т.е. моята) не е пристигнала. Това се случва месец след кражбата! Искат от мен да я изпратя повторно по куриерска фирма, тъй като е била загубена по вътрешната им поща

7. На следващия ден ми звънят за доуточняващи въпроси. Когато им казах, че съм изтрил информацията от телефона си (с Android е), ме попитаха, дали мога пак да го проследя къде е. След отговор ми, че не мога, последваха думите: ами вие така много ни затруднявате!, Но решиха, че ще се опитат да помогнат. Беше ми казано, че (част от) моите лични документи са намерени, и че ще ми бъдат изпратени пак по вътрешната им поща до РУП по местоживеене. Още ги чакам, вече половин година.

8. Започват периодично да ни викат за даване на показания в родния ни град, като се установява че има задвижено второ разследване за опити за нерегламентирано теглене на пари от дебитните карти на приятелката ми.. Що се касае до хода на делото, никой нищо не казва. Или поне не официално. Получихме информация "под секрет", първо че са близо до залавянето на извършителя, а после и че е заловен, а телефоните ни са прибрани като веществени доказателства. Това се случи към средата-края на м. Ноември 2023 г. (около 4 месеца след кражбата).

9. Преди дни получихме официално становище, което гласи, че моят телефон е засечен да се ползва на 15.08.2023 (т.е. около 3 седмици след датата на кражбата) с телефонен номер, започващ с +49 (т.е. Германия). На следващия ден е засечен да се използва от български номер, като титулярът на номера е привикан за даване на показания. Същият твърди, че не знае нищо за този телефонен номер, и как е регистриран на негово име и бива освободен.

10. Заключението е, че предвид липсата на доказателства, и че откраднатите вещи НЕ са открити, делото се спира.

Моите въпроси са:
- Предоставил съм:
* IMEI
* Локализация чрез GPS
* IP логове от пощата на половинката ми
* Телефонен номер, вписан в пощата ѝ от крадеца

- Нима тези неща не са достатъчни?
- По IMEI не е ли могло да се открие местонахождението на телефона, щом веднъж се е "закачил" към клетка на мобилен оператор?
- 1 месец след подаването на жалбата ми, бях информиран, че същата е загубена някъде по вътрешната поща, и че трябва да я изпратя отново до РУП, отговарящо за района не престъплението, чрез куриерска фирма. За мен това е нелепо и тежка форма на немарливост с чужди данни, особено когато има криминален характер?
- Беше ни обяснено, че всеки може да регистрира на чуждо лице някаква предплатена карта, без неговото знание и съгласие. Така ли е?

Отново благодарности към хората, отделили време. Поздрави и бъдете здрави! :)
r0073x
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Ное 2022, 00:50

Re: Кражба и нехайство от страна на полицията

Мнениеот bvoykov » 10 Яну 2024, 18:00

Дали загубата на документ е "престъпно нехайство", както твърдите, аз не мога да кажа. На пръв поглед, от моя гледна точка на незаинтересован от случката, не виждам да е такова. Случва се, колкото и да е неприятно и колкото и да е немарливо, но не е умрял човек и предполагам не е възпрепятствало разследването. Станал е пропуск, може би някакъв служител следва да си понесе отговорността, ако желаете, пишете до съответния началник, той трябва да извърши проверка и да предприеме дисциплинарни мерки. Едно време полицията ползваше една тъпа куриерска фирма Star Post, където писмата пътуваха с месеци, даже и между институции, които се намират на около 100 метра отстояние една от друга.
Обичайно при кражби, когато има данни за отнет телефон, прокуратурата внася в съда искане за трафични данни от мобилните оператори по чл. 159а от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и съдът разрешава да бъдат предоставени такива и така би следвало да установят и местонахождението на телефона. Могат да установят трафичните данни и по IMEI на устройството. Запазването на данните, които сте имал в приложението си, действително би ги улеснило, защото съм чувал, че на тези справки се показвало, че телефонът е засечен от конкретна клетка, но къде в обхвата ѝ точно според мен не става много ясно. За да се установи по друг начин местонахождението, не знам дали следва да се назначи някаква техническа експертиза, която да прихване GPS сигнала, щом едно приложение може да го направи. Обичайно при кражба на телефони се проверяват и заложните къщи, защото редовно там отиват откраднатите телефони.
Едно разследване е нормално да върви около половин година поне, ако имат затруднения в откриване на извършителя/извършителите. Делото НЕ МОЖЕ да бъде СПРЯНО, ако действително е спряно, както твърдите, защото няма доказателства или че вещите не са открити. Освен това нали казвате, че са Ви отговорили, че телефоните са намерени и са в полицията? Чл. 244 НПК сочи основанията за спиране, най-често се спира, ако не се съберат достатъчно данни, по които да бъде установен извършителят - чл. 244, ал. 1, т. 2 НПК. Тогава се възлага на оперативен служител да го издирва.
За това дали предплатена карта може да бъде регистрирана на чуждо име не знам, не ми звучи на пръв поглед правдоподобно, но не познавам нормативната уредба в тази сфера.
Полицията не е вездесъщ апарат и те са хора и тяхната дейност в реалния живот няма почти нищо общо с методите и "ефикасността" на героите от криминалните филми/сериали, които са нереалистични и по стандартите на държавите, в които са снимани. Например наскоро един познат разследващ каза, че няма такава технология да "оправи" качеството на видеокамерата и да увеличи образа, щом е замъглен, за да се види лицето на бандита или регистрационния номер на колата, както най-често правят по филмите.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 568
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Кражба и нехайство от страна на полицията

Мнениеот r0073x » 11 Яну 2024, 19:32

Първо, благодаря за отговора и отделеното време.

1. Информацията, че телефоните са намерени, ни бе дадена на 4 очи, както се казва от полицай в родния ни град при поредното даване на показания. Т.е. нищо официално.

2. Писмото завършва по следния начин:
Мотивиран от горното и на основание чл. 199 и чл. 244, ал. 1, т.2. вр. чл. 245 НПК,
ПОСТАНОВИХ:
Спирам наказателното производство по досъдебното производство...
Разпореждам оперативните служби на еди-кое-си РУ да извършат всички издирвателни мероприятия
Възлагам установяването и издирването на извършителя на еди-кое-си РУ
На всеки 4 месеца да се докладват резултатите.

т.е. спират да търсят вещите ни, а търсят само извършителите, поне аз така го разбирам?
r0073x
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Ное 2022, 00:50

Re: Кражба и нехайство от страна на полицията

Мнениеот bvoykov » 11 Яну 2024, 20:30

Формалното основание е спиране до откриване на извършителя. Реално оперативните мероприятия, при възможност, ще се опитат да установят и другите отнети вещи. Дали ще успеят да намерят всички е отделен въпрос, това е най-трудната част при кражбите и не винаги постижима. Постижима е, ако бъдат заловени извършителите непосредствено след кражбата или в кратък период след нея. Колкото повече време мине, толкоз по-малки стават шансовете.
Ако има прибрани при полицията откраднати вещи, те в един етап ще Ви ги върнат, пък ако не го направят, винаги може да го поискате по реда на чл. 111, ал. 2 НПК. Официално едва ли ще Ви пратят уведомление, че са ги намерили. Тази информация може да Ви я съобщи само разследващият полицай, защото такава най-вероятно ще има измежду папките от събрани доказателства, които се трупат в момента. Когато са Ви разпитвали и са Ви разяснявали правата на пострадал, са Ви дали най-вероятно възможност да заявите дали искате да Ви информират за хода на наказателното производство и дали желаете да Ви предявят разследването на основание чл. 226, ал. 2 НПК, след като същото приключи. Тогава ще имате възможност да се запознаете с доказателствата. По принцип полицията гледат да не държат вещи на жертви от престъпления и ги връщат в първия възможен момент, освен ако не им трябват за експертизи, включително и оценителни такива, за да определят стойността им, която може да е фактор, вляещ върху бъдещото наказание на потенциалния обвиняем. Така че, ако са при тях, в един момент ще гледат да Ви ги върнат, те само с вещите на престъпниците обикновено се заяждат и отказват да им ги върнат.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 568
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Кражба и нехайство от страна на полицията

Мнениеот r0073x » 12 Яну 2024, 00:33

Един път ни се дава "тайна" информация, че вещите ни са открити, и че извършителят е задържан, но че се съхраняват като веществено доказателство. В последствие получаваме в писмен вид заключението, че не са намерени. Това е нещото, което остава черно на бяло, както се казва.

Мен ме изумява фактът, че сме им дали всичката тази информация на тепсия, а че не си направиха труда да се задвижат по-бързо, докато имаше шанс да се намерят вещите. После стана твърде късно и така. Макар, че вече имаме огромна доза съмнения, дали нещата са точно такива, каквито ни ги описват. Загубиха ни документите, които бяхме подали, което забави проследяването на телефоните. Отделно така и не получих личните си документи, които били подхвърлени някъде из морския град и ми бяха обещани, че ще ми бъдат изпратени. Приятелката ми предостави и въпросния телефонен номер, който крадецът е вписал в пощата ѝ. Когато попитах полицаите, дали са си направили труда да се обадят, най-малкото, да чуят кой е отсреща, те казаха че не са звъняли. Т.е. ние не видяхме елементарни усилия в насока разрешаване на нашия казус. Затова се чудя, дали има вариант да търсим компенсации предвид загубените документи, забавеното разследване, пропуснати ползи, загубени мои документи, които са изпратени обратно и т.н.?

Поздрави!
r0073x
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Ное 2022, 00:50

Re: Кражба и нехайство от страна на полицията

Мнениеот bvoykov » 12 Яну 2024, 13:30

Добре, в т.н. от Вас "заключение" или "писмо", което сте получили и която заключителна част само цитирахте какво пише за установени лица, за намерени вещи и т.н., че стигнахте до извода, че нищо не е намерено? Как са се развили нещата и дали е направено всичко възможно ще можете да установите на 100% когато разследването приключи и Ви бъде предявено, в случай че сте поискали да бъдете призован за предявяването му. До тогава може да има всякакви спекулации, има дори и следствена тайна. Не знам дали загубата на документ може да се отрази до забавяне на разследването. Възможно е, но не знам да е така, в МВР да имат някаква единна деловодна система и всичко, което се входира и регистрира, да се качва и в електронен вариант - много институции действат на този принцип, поне тази, в която някога работех имаше вътрешна и централизирана деловодна електронна система, въпросът е дали тази система е централизирана. Това би означавало, че въпреки загубата на жалбата са могли своевременно да извършат съответните действия и това не е затруднило разследването.
Какво очаквате да се случи, ако полицаите се "обадят" на дадения номер? От другата страна да им отговорят и да им кажат "Здрасти" ли? Или дори и да завържат разговор ще бъде ли той информативен, ще могат ли да установят нещо? Ще могат ли да го проследят или бандитите ще се усетят, че ченгетата са по петите им? Както казах за усилията ще можете да сте сигурни, когато разследването приключи и същото Ви бъде предявено. Да, то ясно, че на пръв поглед може да изглежда като да не правят нищо, има полицаи с всякакъв манталитет, половината съм чувал да са мързеливи, но всеки случай е различен сам по себе си. Така че, нека ние, които нямаме опит в тактиката на разследване, да оставим хората, които се занимават с това, да си свършат работата и чак накрая, когато ни покажат "голямата картина", ще можем да разберем какво е сторено и какво е могло да бъде сторено по-добре и кое не е било направено. И аз имам пуснат един сигнал до прокуратурата за един мой приятел, че е станал жертва на изнудване, и два месеца нямам ни вест, ни кост, имам познати в прокуратурата, които мога да питам, но знам, че не е правилно и не обичам да използвам връзки, затова си трая и чакам проверката да приключи, както би се случило с всеки един гражданин, всичко да приключи и да бъда уведомен по съответния официален ред и ако не съм доволен - да си направя съответните искания или възражения или да обжалвам.
За загубени документи, забавено разследвание, ако е налице такова, пропуснати ползи и т.н. сигурно има някакъв ред, най-малкото съдебен, доколкото според Закона за отговорността на държавата и общините за вреди държавата отговаря за действия и бездействия на техните служители, има и хипотези, в които се реализира и отговорността на държавата във връзка с дейността на правораздавателните органи. Когато се търсят компенсации, трябва да се докажат какви вреди са претърпени - материални или нематериални (т.н. "морални" вреди) и да се посочи съответен размер и доказателствата, които го обосновават. На мен това ми звучи много трудно доказуемо и обяснимо, не съм се занимавал и не съм виждал подобен тип дела точно за забави или забавено разследване. В Закона за съдебната власт има предвидена някаква административна процедура в чл. 60а и следващите за забавено разглеждане на дело или дори и забавено разследване, не знам дали това е приравнено на причинени вреди от "неефективно разследване", за повече подробности Ви съветвам да потърсите специалист - адвокат, който се занимава с въпроси в тази област.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 568
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта


cron