начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

условна присъда

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


условна присъда

Мнениеот vladimir1101 » 29 Апр 2024, 01:19

Здравейте, имам въпрос относно условна присъда.
Давам детайли за да може да се запознаете със ситуацията по - добре.
На кратко бях задържан с нелегална субстанция преди време, в стечение на обстоятелствата не исках да въвличам други лица в ситуацията и поех вината, въпреки че не трябваше да става така. Бях осъден по съответния член 354. Имам чисто съдебно минало преди инцидента, не съм рецидив и не съм извършвал други престъпления преди или след това. Бях задържан за 24 часа, платих гаранцията си, която след това ми беше възстановена и не съм минавал през институции като затвор или гм. Присъдата ми е условна със сключено споразумение, признавайки се за виновен. В момента съм студент, проектирам и се занимавам с архитектура и искам да продължа да се развивам професионално в сектора. Работя като стажант в същата сфера и получих добро предложение за постоянна работа с много големи шансове за добро развитие. Работодателят изисква свидетелство за съдимост (става въпрос за престижна фирма с дългогодишен опит в индустрията). Обясних им какъв ми е случаят съвсем ясно без да им спестявам подробности. Отговорът им беше такъв, че биха искали да поддържаме връзка и имат сериозен интерес към мен, но трябва да изчистя съдебното си минало или преди това няма как да работим заедно на светло, тоест с договор, осигуровки и т.н.
Също така след случаят имам регистрация в МВР под код 6, което не веднъж ме е поставяло в неудобни ситуации. Особено когато шофирам и ме спрат за проверка, след направена справка се започва с неудобни въпроси и претърсване на автомобила. Наясно съм че това е съвсем нормално към този момент.
Адвокатът който ми помогна да мина през делото и всичко е изключително ангажиран и ме помоли да изчакам да изтече условната присъда, което ще се случи след около 10 месеца и тогава може да обсъдим повече детайли.
Поинтересувах се самостоятелно по въпроса, но съм далеч от правото и много неща не са ми ясни.

Мога ли да се реабилитирам и да залича съдебното си минало след изтичане на наказанието и как става това? Предвид че съм осъден със споразумение и съм признал за вината.

Мога ли да залича криминалната си регистрация в МВР? Тоест при проверка и справка да не излиза кодът и да не ме тормозят излишно съответните органи.

Ще съм благодарен за всякакви отговори и се извинявам, ако не съм се изразил правилно, правото не ми е сила.
vladimir1101
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 29 Апр 2024, 00:45

Re: условна присъда

Мнениеот berto » 29 Апр 2024, 11:07

Трябва да кажете за кое престъпление по кой член сте осъден, както и кога е влязла в сила присъдата и на колко месеца (години) са Ви осъдили.
berto
Потребител
 
Мнения: 408
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: условна присъда

Мнениеот todevn » 29 Апр 2024, 11:12

Наказателен кодекс
Глава десета.
РЕАБИЛИТАЦИЯ

Чл. 85. (1) (Предишен текст на чл. 85 - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) Реабилитацията заличава осъждането и отменя за в бъдеще последиците, които законите свързват със самото осъждане, освен ако в някое отношение със закон или указ е установено противното.
(2) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) Разпоредбата на предходната алинея не се прилага по отношение на осъдените за престъпления против мира и човечеството.

Чл. 86. (1) Реабилитацията настъпва по право в следните случаи:
1. когато лицето е осъдено условно, ако в изпитателния срок не е извършило друго престъпление, поради което следва да изтърпи отложеното наказание;
2. (изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. относно влизането в сила - ДВ, бр. 26 от 2004 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) когато е осъдено на лишаване от свобода до три години или на пробация, ако в течение на три години от изтичане на срока на наложеното с присъдата или намаленото с работа или помилване наказание не е извършено друго престъпление, наказуемо с лишаване от свобода или с по-тежко наказание;
3. когато е осъдено заедно или поотделно на глоба, обществено порицание или лишаване от права, ако в течение на една година от изпълнение на наказанието не е извършило друго престъпление от общ характер, и
4. когато е осъдено като непълнолетно, ако в течение на две години от изтърпяване на наказанието не е извършило друго престъпление от общ характер, за което му е наложено наказание лишаване от свобода.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) Реабилитацията по право не настъпва за престъпление, извършено от пълнолетно лице, което е било веднъж реабилитирано.

Като ти изтече изпитателния срок - трябва да те реабилитира Съда, но често поради многото им работа то не става - така както е посочено в закона. Тогава пак си реабилитиран по силата на закона, но за работа - свидетелство за съдимост, ще трябва да си пуснеш молба до Съда - ако те бавят и не са те реабилитирали своевременно - има много такива случаи Съда има много дела и масово не спазва сроковете/.
За криминалната регистрация - в България тя е до живот. Осъден ли си - а ти си, цял живот ще имаш криминална регистрация - освен ако на тия в Парламента не им дойде акъла да променят закона - нещо което ме съмнява да се случи в скоро време.
todevn
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 15 Дек 2022, 19:50

Re: условна присъда

Мнениеот bvoykov » 29 Апр 2024, 15:38

Присъединявам се към мнението на колегата от предходния пост, значи, на основание чл. 86, ал. 1, т. 1 НК, ако това е първото осъждане въобще, кат' ти изтече изпитателният срок и в рамките на същия не си осъждан на престъпление, което да "активира" условното осъждане, се реабилитираш по право. У наше село съдът отразява реабилитираните по право в момента, в който същите си подадат заявление за издаване на свидетелство за съдимост, така че не би трябвало да се минава през нарочна съдебна процедура. Въпрос на организация на работата на Бюро съдимост е, тука при нас обичаят е съдията, комуто са възложени функциите на ръководещ Бюро съдимост, да отива следобед на доклад и да отразява реабилитации и така в края на работния ден, ако заявлението е подадено примерно преди 14,00 ч, свидетелството за съдимост на реабилитиран по право е готово. В другите райони, където тази функция може да бъде възложена и на съдебен служител с юридическо образование, вече как става не знам. Проблем има при множеството осъждания с най-различните срокове по чл. 88а НК например, където един мисля, че Пернишкият районен съд, отказа да му отрази настъпилата реабилитация по право по чл. 88а НК, а такава мисля действително беше настъпила, и таман човекът се готвеше да води дело, дали да оспори констатацията в свидетелството за съдимост, дали по чл. 87 НК за съдебна реабилитация, не знам, намерил си и адвокат, ама на съответните хора в Перник им дойде акъла и го реабилитираха по право и по чл. 88а НК.
Сега вече има по-голямо технологично време за издаване на свидетелство за съдимост, когато заявлението е подадено в съд, който не е по месторождение на заявителя. Когато едно лице бъде осъдено и му бъде съставен бюлетин за съдимост, той се изпраща в районния съд по месторождението му и когато има заявка информацията се препраща електронно и централизирано и съдът по месторождение следва да отрази в бюлетина за съдимост настъпилата по право реабилитация и да върне информацията обратно на първия съд.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 568
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: условна присъда

Мнениеот vladimir1101 » 30 Апр 2024, 16:04

Благодаря за отговорът ви, така обобщено ми стана по - ясно.
vladimir1101
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 29 Апр 2024, 00:45


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 49 госта


cron